Kobiety w ciąży z dostępem do systemów monitorowania glikemii
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o kolejnych ważnych zmianach w opiece nad kobietami w ciąży i w połogu, które mają wejść w…
Wybór terminu porodu zależy od dojrzałości płodu i ryzyka dalszej kontynuacji ciąży. Prawidłowe wyrównanie cukrzycy w ciąży oraz brak istotnych powikłań zazwyczaj pozwala kontynuować ciąże po 37 tyg. (jest to czas, w którym uważa się ciążę za donoszoną) do czasu rozpoczęcia fizjologicznego porodu.
Przyczyną wywołania wcześniejszego porodu jest zwiększone ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Wysokie wartości oraz wahania glikemii są przyczyną niekorzystnych zmian w łożysku, które przedwcześnie starzeje się i przestaje dostarczać dziecku odpowiednią ilość substancji odżywczych.
Przy prawidłowo wyrównanej cukrzycy przedwczesne wywołanie porodu rozważa się w przypadku nadmiernego wzrastania płodu (ponad 90 centyl).
Przyczyną porodu przed 37 tyg. ciąży jest najczęściej przedwczesna czynność skurczowa macicy, pęknięcie pęcherza płodowego z odpłynięciem wód płodowych, niewydolność szyjki macicy. Podobnie jak u kobiet bez cukrzycy podaje się w tych sytuacjach leki, które mają zadanie zahamowanie czynności skurczowej macicy oraz przyspieszają rozwój układu oddechowego płodu. Trzeba pamiętać jednak, że zwiększają one zapotrzebowanie na insulinę i pogarszają wyrównanie cukrzycy.
Sama obecność cukrzycy nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Decyzja o przebiegu porodu zapada najczęściej w 37-38 tyg. ciąży. Poród naturalny jest możliwy przy prawidłowej budowie ciała matki, odpowiedniej masy ciała dziecka, braku przewlekłych powikłań cukrzycy czy ryzyka kardiologicznego u matki.
Wskazania do cięcia cesarskiego w cukrzycy
W czasie porodu lekarze i pielęgniarki będą intensywnie nadzorować Twoje glikemie. Zalecane wartości cukru podczas porodu to poziom 100-130 mg/dl. Należy unikać stanów wysokiego i niskiego poziomu cukru. W przypadku wysokich wartości glikemii trzustka płodu wyrzuca więcej insuliny i powstaje ryzyko rozwoju niedocukrzenia u noworodka.
Najczęściej w czasie porodu będziesz miała podłączony dożylny wlew insuliny i glukozy. Można też prowadzić poród z użyciem osobistej pompy insulinowej. W obu sytuacjach szybkość wlewu insuliny i glukozy dostosowuje się do poziomu cukru rodzącej.
Pomiary glikemii dokonuje się co 1-2 godz., można też użyć systemu do ciągłego monitorowania glikemii (urządzenie Guardian).
Po porodzie dołącza się dożylny wlew insuliny i glukozy, monitoruje się glikemię oraz podaje się insulinę podskórnie (w zmniejszonej dawce) o 30-50% w stosunku do zapotrzebowania pod koniec ciąży.
Ze względu na ryzyko wystąpienia u matki z cukrzycą oraz noworodka licznych zaburzeń zaleca się pobyt na Oddziale Położniczym około 5 dni.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o kolejnych ważnych zmianach w opiece nad kobietami w ciąży i w połogu, które mają wejść w…
Wielu kobietom w ciąży zdarzyło się skusić na jedną lampkę czerwonego wina czy niskoprocentowe smakowe piwo. Mogło to się przydarzyć…
Wśród kobiet w ciąży często pojawia się pytanie dotyczące tego czy można pić kawę oraz jaka dawka kofeiny jest bezpieczna….
Dla stwierdzenia prawidłowego przebiegu ciąży konieczne są regularne wizyty lekarskie. Kontrole w Poradni Położniczej odbywają się co 2-3 tyg, a…
Kobieta z cukrzycą planująca ciąże powinna być objęta opieką specjalistyczną 3-6 miesięcy przed zajściem w ciążę (czasami ten okres musi…
Ostateczna decyzja o prokreacji należy do kobiety i jej partnera. Niemniej jednak musi być ona poinformowana przez specjalistów o zwiększonym…