Leczenie cukrzycy ciążowej: czyli jak urodzić zdrowe dziecko
Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest dieta. W celu normalizacji poziomu glikemii wskazany jest też umiarkowany wysiłek fizyczny (o ile nie…
Prawidłowy przebieg ciąży w cukrzycy zależy od uzyskania stanu prawidłowego wyrównania metabolicznego i obecności przewlekłych powikłań cukrzycy. Decydującym czynnikiem o prawidłowym rozwoju płodu jest uzyskanie stanu prawie “normoglikemii”
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na rok 2018 podkreślają utrzymanie przez ciężarną następujących wartości glikemii:
I trymestr
W pierwszych tygodniach ciąży obserwuje się zwykle zwiększenie wrażliwości na insulinę i pacjentka może się spodziewać wystąpienia częstszych epizodów hipoglikemii, dlatego też dawki insuliny powinny zostać zmniejszone. W tym okresie niektóre ciężarne mogą także doświadczać porannych nudności, wymiotów i zmniejszonego apetytu. Wymioty pojawiające się po przyjęciu standardowej dawki insuliny mogą być niebezpieczne ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich niedocukrzeń. W tej sytuacji obserwuj swój organizm, jeśli trudno Ci jest przewidzieć jak się będziesz czuła, to możesz spróbować chwilowo podawać insulinę po posiłku lub zastosować pompę insulinową, którą w każdej chwili można zatrzymać zabezpieczając się przed podaniem całej dawki insuliny.
II trymestr
Zwiększone zapotrzebowanie na insulinę pojawia się około 16-20 tygodnia ciąży. W tym czasie trzeba zaplanować częstsze wizyty w Poradni Diabetologicznej, ponieważ może się zdarzyć, że zmiana zapotrzebowania i potrzeba zwiększenia dawki insuliny wystąpią z “dnia na dzień”. Dobrze wyedukowane pacjentki mogą zaraz po zaobserwowaniu wysokich wartości glikemii stopniowo zacząć samodzielnie zwiększać dawkę insuliny i w ciągu kilku dni skonsultować to z lekarzem.
III trymestr ciąży
W tym okresie zapotrzebowanie na insulinę jeszcze rośnie. Do tego stanu przyczynia się dodatkowo zjawisko insulinooporności (typowe dla tego okresu ciąży), co w konsekwencji wiąże się z gorszą odpowiedzą organizmu na działanie insuliny. W wyniku tego, pod koniec ciąży zapotrzebowanie na insulinę może wynosić nawet 70-100% więcej w porównaniu do okresu sprzed ciąży.
Po porodzie- połóg
Po porodzie zapotrzebowanie na insulinę gwałtownie spada o 30-50%, a pod koniec połogu (6 tyg po porodzie) wraca najczęściej do wartości sprzed okresu ciąży.
Karmienie piersią
Cukrzyca nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. W tym okresie oprócz tego, że pojawią się nowe obowiązki związane z macierzyństwem, to będzie Cię również obowiązywać stała kontrola glikemii.
Pamiętaj, że w czasie laktacji Twój wydatek energetyczny jest zdecydowanie większy, a jednocześnie zapotrzebowanie na insulinę po porodzie będzie spadać. Stąd też w tym czasie występuje duże ryzyko pojawienia się niedocukrzeń które jest szczególnie niebezpieczne gdy zajmujesz się nowo narodzonym dzieckiem. W czasie karmienia zadbaj o to, by pod ręką był glukometr, słodki napój oraz przekąska zawierająca węglowodany złożone (2).
1. Guidelines on the management of diabetic patients. A position of Diabetes Poland. Clin Diabet. 2018; 7, 1.
2. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017;2(5):215-229.
Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest dieta. W celu normalizacji poziomu glikemii wskazany jest też umiarkowany wysiłek fizyczny (o ile nie…