Leczenie cukrzycy typu 1, czyli o intensywnej insulinoterapii

leczenie cukrzycy typu 1, intensywna insulinoterapia

Niewielu zdaje sobie sprawę, że tak wielu poświęcić musi olbrzymią energię, żeby żyć po prostu normalnie
A. Camus

 

Leczenie cukrzycy typu 1 prowadzi się poprzez insulinoterapię za pomocą podskórnych iniekcji insuliny albo ciągłego wlewu podskórnego (pompy insulinowe). Inne alternatywne sposoby podawania insuliny jak insulina wziewna czy doustna nie są zarejestrowane do leczenia cukrzycy typu 1. Dla większości chorych zalecanym sposobem leczenia jest metoda intensywnej czynnościowej insulinoterapii, która naśladuje fizjologiczny model wydzielania insuliny.

Leczenie cukrzycy typu 1: dlaczego insuliny nie można stosować w tabletkach?

Insulina jest białkiem więc podana doustnie uległaby strawieniu, co spowodowałoby brak efektu leczniczego tego hormonu. Zespoły naukowców pracują jednak obecnie nad insuliną zamkniętą w specjalnej kapsułce do podawania doustnie.

Metoda intensywnej insulinoterapii w leczeniu cukrzycy typu 1: dlaczego?

Metoda intensywnej insulinoterapii polega na wielokrotnym w ciągu dnia podawaniu insuliny. Podstawowe stężenie insuliny między posiłkami i w nocy zostaje zapewnione przez podawanie preparatów insuliny o przedłużonym działaniu, analogów długodziałających lub za pomocą ciągłego podskórnego wlewu insuliny szybkodziałającej przy użyciu osobistej pompy insulinowej. Fizjologiczny wzrost insuliny po posiłku zastępowany jest przez podawanie insuliny szybkodziałającej. Przy czym dawka insuliny jest w tym wypadku samodzielnie wyliczana przez pacjenta na podstawie glikemii przed posiłkiem, ilości spożywanego pokarmu (szczególnie węglowodanów) oraz ewentualnie planowanego wysiłku fizycznego. Metoda ta jest polecana każdemu pacjentowi z cukrzycą typu 1, szczególnie tym nastawionym na zdobywanie wiedzy o swojej chorobie, współpracującym z lekarzem i zespołem terapeutycznym.

Leczenie cukrzycy typu 1: zalety intensywnej insulinoterapii

  • Mniejsze ryzyko występowania hiperglikemii
  • Rzadsze epizody hipoglikemii
  • Większa swoboda życia (większa dowolność w diecie i trybie życia)

Czy u pacjentów z cukrzycą typu 1 można stosować konwencjonalną insulinoterapię?

U niektórych pacjentów z cukrzycą typu 1 dopuszcza się stosowanie konwencjonalnej insulinoterapii, prowadzonej za pomocą 2-3 wstrzyknięć stałych dawek mieszanki insulinowej. Taki rodzaj terapii stosuje się zwykle u osób o niskim poziomie intelektualnym, niewspółpracujących z lekarzem, omijających dawki insuliny do posiłków (1).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna 2018;4(1):1-92.
Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Zapotrzebowanie na insulinę – czy można je przewidzieć?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content