Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Lantus refundowany w cukrzycy typu 2 ale pod dziwnymi warunkami…

Anita Rogowicz-Frontczak

Do tej pory analogi długodziłające insuliny (Lantus, Levemir) uzyskały 30% refundację NFZ w cukrzycy typu 1.

Od września 2013 mamy nową listę leków refundowanych, na której znalazł się Lantus (glargina) w nowym wskazaniu cukrzyca typu 2 i inne typy cukrzycy o znanej przyczynie. W cukrzycy typu 2 sprawa jednak nie jest do końca jasna. Pojawił się bowiem tam zapis, który mówi, że pacjenci z cukrzycą typu 2 mogą uzyskać dopłatę NFZ do leczenia tym preparatem pod pewnymi warunkami. Jest to tylko możliwe u osób, które były leczone ludzką insuliną bazową NPH (Humulin N, Insulatard, Gensulin N, Polhumin N, Insuman N) od co najmniej 6 miesięcy i nie uzyskały dobrego wyrównania cukrzycy (HbA1c powyżej 8%), lub osoby od co najmniej 6 miesięcy leczeni ludzką insuliną bazową i mają udokumentowane nawracające epizody hipoglikemii.

Nie jest to pierwszy zapis ustawodawcy, przy interpretacji którego zamykają się ręce lekarzom i pacjentom. Według niego nie przysługuje się refundacja Lantusa pacjentom z typem 2 cukrzycy, którzy są już z wyżej  wymienionych wskazań leczeni tym preparatem. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez Konsultanta Krajowego ds. Diabetologii i wszyscy mają nadzieję, że wkrótce nabierze innego bardziej sensownego dźwięku. Nie można się przecież zgodzić z sytuacją, że osoba, która miała wcześniej wskazania medyczne do zastosowania leczenia analogiem długodziłającym insuliny i od jakiegoś czasu go stosuje (odpłatność 100% około 300 zł za opakowanie) była karana i za refundowany lek ponosiła nadal odpłatność 100%.

Spokojnie mogą spać pacjenci, u których stwierdzono inny typ cukrzycy o znanej przyczynie jak: defekty genetyczne czynności komórki beta trzustki (cukrzyca monogenowa- MODY), defekty genetyczne działania insuliny, choroby zewnątrzwydzielnicze trzustki (stan po zapaleniu trzustki, po usunięciu trzustki, nowotwór, mukowiscydoza), cukrzyca towarzysząca chorobom endokrynologicznym (zespół Cushinga, akromegalia, zespół Cona, nadczynność tarczycy), cukrzyca wywołana niektórymi lekami i substancjami chemicznymi i wywołana przez zakażenia. W tych przypadkach mamy jasny zapis i refundacja tym osobom  przysługuje się.

 

Zródło: Obwieszczenie Ministra Zdrowia 26.08.2013


Polecamy:

  • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.