Aktywność fizyczna a pompa insulinowa

aktywność fizyczna a pompa insulinowa

O dobroczynnych skutkach wysiłku fizycznego wie chyba każdy. Aktywność fizyczna uznany jest za niezbędny element leczenia cukrzycy. Aktywność fizyczna a pompa insulinowa: jak postępować?

Preferowaną formą aktywności fizycznej u diabetyków jest wysiłek aerobowy: szybki marsz, bieg, pływanie, wioślarstwo, itp. U chorych na cukrzycę typu 1, podczas zwiększonej aktywności fizycznej występuje ryzyko hipoglikemii. Może ona pojawić się w trakcie wysiłku, bezpośrednio po nim oraz kilka godzin od zakończenia ćwiczeń. Aktywność fizyczna u osób leczonych za pomocą osobistych pomp insulinowych wymaga redukcji dawki insuliny i możemy to uczynić na dwa sposoby:

  1. Odłączenie pompy
  2. Redukcja  wlewu  podstawowego poprzez czasowe zmniejszenie bazy (1)

Odłączenie pompy

Jeżeli trening planujemy w czasie 1-2 godzin po posiłku, należy zredukować dawkę insuliny przed jedzeniem o 30-50%. Jeżeli trening odbędzie się po 2 godz. od posiłku, należy spożyć dodatkową porcję węglowodanów. Jeżeli trening odbywa się po 4 godzinach od posiłku i w międzyczasie nie była podawana insulina w bolusie, należy przyjąć dodatkową porcję węglowodanów i podać insulinę licząc lub ½ przelicznika normalnie stosowanego. Dzięki temu będzie istniał depozyt insuliny w tkance podskórnej, który jest niezbędny podczas wysiłku fizycznego. Pompę możemy odłączyć maksymalnie na 3 godziny. Po skończeniu aktywności fizycznej wskazane jest ponowne podłączenie pompy, spożycie posiłku i podanie bolusa.

Redukcja wlewu podstawowego poprzez czasowe zmniejszenie bazy

Redukcja wlewu podstawowego jest wskazana szczególnie podczas wielogodzinnej aktywności fizycznej, np. rower, porządki, wędrówka górska. Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej (30 minut) należy zredukować wlew podstawowy o 20-80% w zależności od intensywności planowanego wysiłku fizycznego korzystając z funkcji  czasowego zmniejszenia ,,bazy” (3).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Gawrecki A, Zozulińska-Ziółkiewicz D, Wierusz-Wysocka B. Praktyczne wskazówki w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych za pomocą osobistej pompy insulinowej. Gdańsk: Via Medica, 2011.
  2. Thurm U, Gehr B. Osobiste pompy insulinowe i ciągłe monitorowanie glikemii. Poznań: Termedica, 2014.
  3. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Praktyczna. 2018; 4(1):1-92.
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Aktywność fizyczna a pompa insulinowa

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content