Uczulenie na insulinę a działanie zestawów infuzyjnych

Uczulenie na insulinę zestawy infuzyjne

Niektóre osoby prezentują różnego rodzaju uczulenie na insulinę podawaną egzogennie. Może to objawiać się zaczerwienieniem, swędzeniem w miejscu podawania insuliny. Osoby leczone za pomocą osobistej pompy insulinowej również mogą prezentować objawy alergiczne związane zastosowaniem określonych wkłuć do ciągłego podawania insuliny: np alergia na teflon.

Odczyny zapalne w miejscu wkłucia mogą prowadzić do zatykania się drenów i nieefektywnego podawania insuliny. Po usunięciu plastra możesz też zobaczyć ropę, może pojawić się ból, a nawet wzrost temperatury ciała. Ten czynnik dodatkowo pogarsza wyrównanie metaboliczne cukrzycy. Gdy takie problemy występują u Ciebie, w pierwszej kolejności powinieneś pomyśleć o zmianie rodzaju wkłucia. Firmy bowiem często oferują różne rodzaje zestawów infuzyjnych.

Mam uczulenie na insulinę: co teraz?

Może wystąpić jednak taka sytuacja, że po przetestowaniu wszystkich oferowanych i pasujących do naszej pompy zestawów reakcja utrzymuje się nadal. Wtedy warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym cukrzycę. Możliwą opcją w tym wypadku jest jeszcze uczulenie na insulinę.

Praktyka uczy, że alergia  może się pojawić nawet, gdy stosowałeś ten sam typ insuliny podając ją za pomocą penów. W przypadku ciągłego podawania insuliny za pomocą pompy następuje dłuższy jej kontakt ze środowiskiem tkanki podskórnej i materiałem, z którego wykonane jest wkłucie. A to może powodować u osób podatnych, rozwinięcie stanu zapalnego.

Znany jest przypadek młodego pacjenta, u którego po zakupie pompy dochodziło do codziennego zatykania się zestawów infuzyjnych. Po przetestowaniu wszystkich dostępnych zestawów okazało się, że zmiana jednego analogu insulinowego na inny spowodowała ustąpienie dolegliwości.

Uczulenie na materiał, z którego wykonane są wkłucia

Jednak może się zdarzyć, że to nie rodzaj zastosowanej insuliny, ale materiał, z którego wykonane są wkłucia jest przyczyną uporczywych dolegliwości. Dyskwalifikuje to niestety z leczenia cukrzycy za pomocą pompy i musisz wówczas powrócić do tradycyjnych wstrzykiwaczy typu pen. Dlatego warto, nawet jak jesteś w 100% zdecydowany na zakup pompy, skorzystać z miesięcznej możliwości wypożyczenia sprzętu. Dzięki temu upewnisz się, czy taka forma leczenia jest właściwa dla Ciebie.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Aktywność fizyczna a pompa insulinowa

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content