Bolus korekcyjny w cukrzycy: jak wyliczać dawki insuliny?
100 mg/dl – taka wartość glikemii jest na ogół punktem wyjścia do obliczeń korekcyjnych zawartości glukozy we krwi. Lekarz ustala…
W większości pomp insulinowych istnieje możliwość zmiany przepływu podstawowego w czasie określonym przez pacjenta (od 30 min do 24 godzin). Zastosowanie tej opcji technicznej jest istotne w sytuacjach nietypowych, które zmieniają zapotrzebowanie na insulinę. Korzystanie z funkcji czasowej zmiany bazy w okolicznościach, które nie należą to typowego trybu życia, pozwoli lepiej wyrównać Twoją cukrzycę. Nie korzystanie z tej opcji jest błędem i sprawia, że nie wykorzystujemy w pełni możliwości pompy insulinowej.
Zmniejszanie bazy tymczasowej:
Gdy w okresie zwiększonej aktywności fizycznej np. wiosna-lato obserwujesz niskie wartości glikemii warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym celem redukcji przepływu podstawowego w tych porach roku. Zanotuj godziny, o których pojawiają się niskie wartości glikemii.
Zwiększanie bazy tymczasowej:
100 mg/dl – taka wartość glikemii jest na ogół punktem wyjścia do obliczeń korekcyjnych zawartości glukozy we krwi. Lekarz ustala…
Pompa insulinowa towarzyszy nam niemal we wszystkich sytuacjach życiowych. W związku z powyższym narażona jest na szereg zagrożeń mogących wpłynąć na…
Stosując pompę insulinową w zależności od modelu możliwe jest podawanie oprócz bolusa prostego również bolusów złożonych i przedłużonych. Żeby uzyskać prawidłowe wyrównanie metaboliczne cukrzycy nie…