Dieta DASH dla osób z cukrzycą
Dieta DASH dla osób z cukrzycą: Korzyści i Zalety Dieta DASH, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension, cieszy się dużym…
Skuteczność leczenia cukrzycy w dużej mierze jest uzależniona od umiejętności samokontroli i zaangażowania pacjenta w sposób leczenia. Z tego względu ciągle poszukuje się skutecznych i tanich metod, które w istotny sposób mogłyby zwiększyć poziom samokontroli wśród osób chorujących na cukrzycę. Jak się okazuje, dużą skuteczność w tym zakresie mogą wykazywać… SMSy.
Samokontrola to wszystkie działania podejmowane przez diabetyka w celu oceny i normalizacji wyrównania metabolicznego choroby (a tym samym stężenia glukozy) i jej ewentualnych powikłań oraz aktywna kontrola szeroko pojętego własnego stanu zdrowia i stylu życia m.in. poprzez dietę i wysiłek fizyczny.
Samokontrolę możemy podzielić na:
W przypadku cukrzycy, do szeroko pojętych metod samokontroli zalicza się:
Zdaniem badaczy pomocną metodą w kontrolowaniu glikemii może się okazać także wysyłanie SMSów.
Wyniki badań prowadzonych przez chińskich naukowców wykazały, że krótkie motywacyjne wiadomości tekstowe mogą pomóc pacjentom w utrzymaniu prawidłowych poziomów glikemii.
Wyniki wspomnianych badań, opublikowane zostały w bieżącym roku (2019) na łamach czasopisma „Circulation: Cardiovascular Quality and Outcome”. Samo badanie było natomiast prowadzone w okresie od sierpnia 2016 roku do kwietnia 2017 roku. W badaniu tym wzięło udział ponad 500 mieszkańców Chin chorujących jednocześnie na cukrzycę i chorobę wieńcową. Średnia wieku populacji badanej wyniosła około 59 lat. 17,5% populacji stanowiły kobiety.
Grupa badana została losowo podzielona na dwie podgrupy: grupę interwencyjną i grupę kontrolną. Grupa interwencyjna otrzymywała tygodniowo 6 krótkich wiadomości tekstowych o charakterze motywacyjnym lub edukacyjnym. Łącznie jeden pacjent w ciągu całego okresu interwencyjnego otrzymał 155 wiadomości tekstowych. Wiadomości te koncentrowały się na różnych czynnikach, w tym na monitorowaniu stężenia glukozy, kontrolowaniu wartości ciśnienia tętniczego, a także poradach dotyczących diety i aktywności fizycznej oraz przyjmowania leków. Z kolei grupa kontrolna, oprócz standardowej opieki zdrowotnej, otrzymywała 2 wiadomości tekstowe tygodniowo z podziękowaniem za udział w prowadzonym badaniu. Wszystkie SMSy były wysyłane w sposób losowy o godzinie 9:00, 12:00 lub 19:00.
Przykład wiadomości tekstowej wysłanej do uczestników badania z grupy interwencyjnej:
“Boisz się zbadać poziom glukozy we krwi, ponieważ to boli? Spróbuj wykonać nakłucie na bokach palców lub obróć palce, co może pomóc w zmniejszeniu bólu”.
Czas trwania okresu interwencyjnego w tym badaniu wyniósł 6 miesięcy. Po tym czasie w grupie interwencyjnej w porównaniu do grupy kontrolnej zaobserwowano istotne obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej – HbA1c oraz stężenia glukozy na czczo. W grupie badanej stężenie HbA1c zmalało o 0,2% a w grupie kontrolnej wzrosło o 0,1%. Z kolei różnica w średnich stężeniach glukozy na czczo pomiędzy grupą badaną i kontrolną wyniosła około 10 mg/dl. Nie zaobserwowano natomiast różnic pomiędzy grupami w zakresie wartości ciśnienia tętniczego, wskaźnika masy ciała oraz stężenia cholesterolu w surowicy krwi.
Ponad 90% uczestników badania zadeklarowało, że wysyłane wiadomości tekstowe były dla nich bardzo pomocne i użyteczne. Ponadto, około 80% badanych deklarowało, że zapoznało się z treścią przynajmniej 75% przesłanych wiadomości. Co więcej, duża część uczestników badania zapisała otrzymane wiadomości w telefonie, żeby w przyszłości móc do nich wrócić, a około 94% badanych wyraziło chęć otrzymywania podobnych wiadomości po zakończeniu badania z uwagi na ich wysoką wartość edukacyjną (2).
Wyniki uzyskane przez chińskich naukowców wykazały, że SMS może być skuteczną formą interwencji, która w sposób istotny wpłynie na proces samokontroli i zaangażowanie pacjenta w proces leczenia, co może przekładać się na stopień wyrównania choroby. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ostatecznie zweryfikować skuteczność tej metody. Z pewnością natomiast niezwykłą jej zaletą jest prostota, łatwość wdrożenia oraz niski koszt.
Dieta DASH dla osób z cukrzycą: Korzyści i Zalety Dieta DASH, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension, cieszy się dużym…
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Chrom jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów, lipidów i białek. Jego wpływ na wrażliwość insulinową oraz…
Nowo odkryty hormon o nazwie fabkin może odgrywać decydującą rolę w rozwoju cukrzycy typu 1 i 2 – informuje magazyn…
Spożycie czerwonego mięsa może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2 – potwierdzają badania, o których informuje „The American…
Czym jest retinopatia cukrzycowa? Retinopatia cukrzycowa to jedno z przewlekłych powikłań cukrzycy, które występuje u większości chorych na tą jednostkę…