Pompa insulinowa to urządzenie przeznaczone do ciągłego wlewu insuliny. Insulina jest podawana do tkanki podskórnej za pomocą specjalnego zestawu (wkłucie oraz dren umożliwiający transport insuliny z pompy). Wkłucie należy zakładać na brzuch, pośladki, uda lub ramię i zmieniać je co około 3 dni – w szczególnych sytuacjach nawet częściej. Pompę nosi się najczęściej umieszczoną w pokrowcu przymocowanym do paska, można też ją włożyć do kieszeni, nosić na udzie czy też przymocowaną do stanika.
Pompa wykorzystuje tylko jeden rodzaj insuliny . Najczęściej jest to insulina szybkodziałająca. Pompa wyposażona jest w specjalne oprogramowanie służące do ustawiania przepływu podstawowego oraz umożliwiającego podawanie kilku rodzajów bolusów i wiele dodatkowych funkcji w zależności od typu i producenta. W przepływie podstawowym podawana jest niewielka ilość insuliny przez całą dobę. Z kolei bolus to insulina doposiłkowa podawana przed każdym posiłkiem w zależności od stężenia glukozy przed posiłkiem i ilości spożytych wymienników węglowodanowych i wymienników białkowo-tłuszczowych lub w celu obniżenia wysokiego stężenia glukozy we krwi. Należy zaznaczyć, że posiadanie pompy insulinowej nie zwalnia pacjenta od dokonywania regularnych pomiarów glikemii.
Pompa insulinowa – dla kogo? Leczenie za pomocą pompy jest stosowane głównie u pacjentów z cukrzycą typu 1 i w niektórych postaciach choroby z grupy innych specyficznych typów cukrzycy (np. w przebiegu mukowiscydozy). Podawanie insuliny za pomocą pompy insulinowej ma w założeniu naśladować fizjologiczne wydzielanie insuliny przez prawidłowo funkcjonującą trzustkę. Jest to obecnie najbardziej precyzyjna metoda podawania insuliny. Wymaga jednak szerokiej wiedzy i ciągłej edukacji pacjenta. Właściwe leczenie przy zastosowaniu osobistej pompy insulinowej wymaga od pacjenta umiejętności liczenia ilości wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych w spożywanych posiłkach. Terapię osobistymi pompami insulinowymi prowadzi się w ośrodkach posiadających doświadczenie w tego rodzaju leczeniu. Przy odpowiedniej współpracy z ośrodkiem specjalistycznym ta metoda terapii pozwala więc na uzyskanie lepszego wyrównania choroby (1 ).
Jakie są wskazania do pompy insulinowej? Konieczność zastosowania małych dawek insuliny (np. u dzieci); Częste epizody hipoglikemii i nieświadomość hipoglikemii; Nieregularny styl życia, w tym zwłaszcza nieregularne odżywianie się; Hiperglikemia w godzinach wczesnoporannych; Cukrzyca przedciążowa, trudna do wyrównania metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny; Preferencje chorego. Jakie są przeciwwskazania do pompy insulinowej? Niski poziom intelektualny lub niski poziom edukacji pacjenta; Brak chęci współpracy ze strony pacjenta; Brak kontaktu z poradnią specjalistyczną. Pompa insulinowa – zalety Łatwość podawania insuliny; Precyzyjne podawanie dawek insuliny; Redukcja dotychczas przyjmowanej dawki insuliny; Możliwość korekty dawki insuliny w dowolnej chwili; Mniejsza liczba wkłuć; Większa dowolność w spożywaniu posiłków. Pompa insulinowa – wady Konieczność stałego noszenia sprzętu; Dowolność w spożywaniu posiłków może skutkować zwiększaniem masy ciała; Brak podaży insuliny na skutek awarii urządzenia może poprowadzić do hipoglikemii i rozwoju kwasicy ketonowej (3 ) Podsumowanie Dla wielu pacjentów z cukrzyca typu 1, a zwłaszcza tych, którzy prowadzą nieregularny styl życia, uzyskanie prawidłowego wyrównania metabolicznego cukrzycy metodą funkcjonalnej intensywnej insulinoterapii może być trudne. Dlatego u tych osób dobrą alternatywą leczenia cukrzycy wydaje się być pompa insulinowa. Jej podłączenie wymaga jednak odpowiedniego przeszkolenia pacjenta.
Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą! Literatura Gawrecki A, Zozulińska-Ziółkiewicz D, Wierusz-Wysocka B. Praktyczne wskazówki w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych za pomocą osobistej pompy insulinowej. Gdańsk: Via Medica, 2011. Thurm U, Gehr B. Osobiste pompy insulinowe i ciągłe monitorowanie glikemii. Poznań: Termedica, 2014. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Praktyczna. 2018; 4(1):1-92.