Cukrzyca a problemy ze snem — jak glikemia wpływa na jakość odpoczynku?
Uczucie niepokoju, drżenie rąk oraz odczuwalny niepokój bardzo często jest skorelowany z jednostką chorobową, jaką jest cukrzyca. Problemy ze snem…
Pierwszy dzień lata kalendarzowego już za nami. Natomiast lato w pełni jest już odczuwalne od paru tygodni. Poziom cukru a temperatura to dla diabetyka zagadnienie, o którym musi mieć pojęcie przed wakacjami. Dla niejednego Diabetyka upały z cukrzycą są dość dużym wyzwaniem. Wielu z Was pyta nas i zastanawia się jak radzić sobie z cukrem w tak upalne dni. Dlatego też, na ten wakacyjny czas przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.
Osoby chorujące na cukrzycę muszą dbać o to, aby ich poziom cukru we krwi nie wahał się nadmiernie. Jak temperatura wpływa na poziom glukozy u diabetyków?
Jak przetrwać upał i utrzymać dobre wartości glikemii oraz dzięki temu cieszyć się latem, przeczytasz poniżej :).
Insulina w wysokiej temperaturze wchłania się szybciej. Oznacza to, że po jej podaniu może osiągnąć szczyt działania szybciej niż zwykle. Tak samo działa intensywny wysiłek fizyczny, gorący prysznic, sauna lub masaż miejsc podawania insuliny.
Jeśli idziesz na plażę albo będziesz przebywał w temperaturze wyższej niż 25 stopni, pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie etui termiczne, które pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę leku. W przeciwnym razie lek może nie zadziałać, co w konsekwencji może wiązać się z wysokim stężeniem glukozy, a nawet ryzykiem rozwoju kwasicy ketonowej.
Przy wysokich temperaturach łatwo pomylić objawy hiper- lub hipoglikemii z konsekwencjami nadmiernej ekspozycji na słońce. Suchość w ustach nie zawsze musi oznaczać małe spożycie wody, ale może wiązać się ze zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi. Z kolei pot może sygnalizować nie tylko przegrzanie, ale również niedocukrzenie. Dlatego zawsze bądź wyposażony w glukozę w żelu lub słodki napój i mierz cukier częściej niż zwykle.
Lody są miłą chłodzącą przekąską, ale nawet te w postaci sorbetów też zawierają wymienniki węglowodanowe. Zwłaszcza jeśli są jedzone w wafelku. Pamiętaj, że zawsze możesz łatwo i szybko sprawdzić różne letnie przekąski w tabelach WW i WBT.
Latem wielu Diabetyków nie może sobie poradzić z hipoglikemią, ponieważ ma większy wysiłek fizyczny niż na co dzień. Zapominamy, że zwiedzanie, sporty wodne, czy spacery po plaży to również wysiłek, na który należy zredukować dawkę insuliny. Jeśli planujesz aktywny urlop, weź pod uwagę konieczność redukcji dawki bazy lub przeliczników do posiłków. Warto porozmawiać przed wyjazdem o tym ze swoim lekarzem diabetologiem.
Wiele osób o tym wie, ale okazuje się, że niewiele stosuje w praktyce :). Wysokie temperatury powodują, że Twój organizm traci dużo wody razem z potem. Do tego tracisz również cenne elektrolity, szczególnie jeśli jesteś aktywny fizycznie. Zaleca się wypijanie 2 l niegazowanej wody mineralnej, a jeśli jesteś aktywny to najlepiej tej wysokozmineralizowanej. Wyjątkiem jest tendencja do tworzenia się kamieni nerkowych, wówczas należy spożywać wody źródlane lub niskozmineralizowane.
Alkohol, niezależnie od pory roku, zazwyczaj prowadzi do dużych wahań glikemii. Jednocześnie w wakacje z uwagi na upał może działać szybciej, przez co nawet niewielkie ilości mogą być niebezpieczne. Alkohol również działa odwadniająco, co w upały stanowi jeszcze większy problem. Pamiętaj, że w przypadku hipoglikemii i stanu upojenia alkoholem glukagon może również nie zadziałać tak jak powinien. Więcej o wpływie alkoholu na stężenie glukozy możesz przeczytać w osobnym artykule.
Jeśli chcesz więcej przeczytać o tym, jak się przygotować do wakacji i o czym warto pamiętać pakując walizkę, zajrzyj do osobnego artykułu.
Uczucie niepokoju, drżenie rąk oraz odczuwalny niepokój bardzo często jest skorelowany z jednostką chorobową, jaką jest cukrzyca. Problemy ze snem…
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Jesień to idealny czas na nowe inspiracje kulinarne, również dla osób z cukrzycą. Sezonowe warzywa oraz owoce o niskim indeksie…
Stworzyliśmy intuicyjny i prosty kalkulator insuliny, z którego możesz skorzystać zarówno ze swojego komputera, jak i ze smartfonu.
Ruszyły badania kliniczne urządzenia określanego jako Diabetomat. Działaniem i wyglądem przypomina zwykły alkomat, ale określa poziom ciał ketonowych i tym…
Aż 85% Polaków planuje więcej ćwiczyć po zakończeniu pandemii koronawirusa – wynika z badań. Czy Polacy zaczną się więcej ruszać?…