Baza tymczasowa – czasowa zmiana bazy: jak stosować?
W większości pomp insulinowych istnieje możliwość zmiany przepływu podstawowego w czasie określonym przez pacjenta (od 30 min do 24 godzin). Zastosowanie tej…
100 mg/dl – taka wartość glikemii jest na ogół punktem wyjścia do obliczeń korekcyjnych zawartości glukozy we krwi. Lekarz ustala o ile obniża glikemię u danego pacjenta 1 jednostka insuliny. Zazwyczaj jest to około 30-50 mg/dl. Tą wartość nazywamy: bolus korekcyjny.
U części diabetyków wrażliwość na insulinę może się różnić w poszczególnych porach i zdarza się, że w ciągu dnia 1 jednostka insuliny obniża glikemię o 30 mg/dl, natomiast w godzinach wieczornych o 50 mg/dl.
Jak już zostało wspomniane glikemię obniżamy do 100 mg/dl.
Przykład:
Glikemia w ciągu dnia wynosi 160 mg/dl
160 mg/dl – 100 mg/dl = 60 mg/dl
Ile potrzeba insuliny dla obniżenia glikemii do wartości pożądanej?
Lekarz ustalił, że 1 jednostka insuliny obniża poziom glukozy o 30 mg/dl.
Należy więc podać: 60 mg/dl/30 mg/dl = 2,0 jednostki insuliny
W tych godzinach, jak również w pierwszej połowie nocy, zapotrzebowanie na insulinę jest mniejsze. Obawiając się niedocukrzenia zbijamy glikemię do 120 mg/dl licząc, że 1 jednostka insuliny obniża stężenie glukozy o 50 mg/dl.
Przykład:
O godzinie 22:00 glikemia wynosi 180 mg/dl.
180 mg/dl – 120 mg/dl = 60 mg/dl
Należy więc podać: 60 mg/dl/50 mg/dl = 1,2 jednostki insuliny (1)
Zalecane stężenie glukozy dla kobiet ciężarnych jest inne niż dla pozostałej części diabetyków. U kobiet ciężarnych z rozpoznaną cukrzycą stężenie glukozy przed posiłkiem powinno wynosić 70-90 mg/dl a w 1 godzinie po posiłkach wartość ta nie powinna przekraczać 140 mg/dl.
Jeżeli Twoja glikemia przed posiłkiem jest niższa niż 100 mg/dl wówczas od wyliczonej dawki bolusa posiłkowego należy odjąć ilość insuliny obliczonej na korektę. Redukcje dawki bolusa obliczamy w następujący sposób:
100 mg/dl – aktualne stężenie glukozy (mg/dl)/współczynnik korekty (3).
Przykład:
Glikemia przed posiłkiem wyniosła 70 mg/dl, współczynnik korekty: 1 jednostka obniża poziom glukozy o 30 mg/dl.
100 mg/dl – 70 mg/dl = 30 mg/dl
30 mg/dl/30 mg/dl = 1 jednostka insuliny
O wyliczoną ilość należy następnie pomniejszyć dawkę bolusa posiłkowego.
W większości pomp insulinowych istnieje możliwość zmiany przepływu podstawowego w czasie określonym przez pacjenta (od 30 min do 24 godzin). Zastosowanie tej…
Pompa insulinowa towarzyszy nam niemal we wszystkich sytuacjach życiowych. W związku z powyższym narażona jest na szereg zagrożeń mogących wpłynąć na…
Stosując pompę insulinową w zależności od modelu możliwe jest podawanie oprócz bolusa prostego również bolusów złożonych i przedłużonych. Żeby uzyskać prawidłowe wyrównanie metaboliczne cukrzycy nie…