MOTYW + AKCJA = Jak się motywować do leczenia cukrzycy?
Na wyrównanie metaboliczne cukrzycy ma wpływ nie tylko stosowana metoda leczenia oraz podejmowane zmiany w stylu życia, ale przede wszystkim…
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Ten dzień jest szczególnie ważny dla wszystkich chorujących na cukrzycę, niezależnie od typu choroby. Jest ustanowiony Światowym Dniem Cukrzycy i jest obchodzony nie tylko przez Diabetyków. Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym dlaczego akurat wybrano dzień 14 listopada?
Otóż 14 listopada w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best’em jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku. Rok później otrzymali Nagrodę Nobla za swoje przełomowe odkrycie. Okrycie insuliny sprawiło, że cukrzyca, opisywana już przez starożytnych lekarzy, przestała być chorobą śmiertelną.
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).
Ostanie 90 lat to okres nieustającej rewolucji w leczeniu cukrzycy. Insulina – najpierw zwierzęca, potem ludzka, analogi insuliny, nowe leki cukrzycowe, glukometry, wstrzykiwacze typu pen, osobiste pompy insulinowe, systemy ciągłego monitorowania glikemii i wreszcie “sztuczna trzustka”, czyli system zamkniętej pętli. Można jednak zadać sobie pytanie czy to rzeczywiście tak wiele?
Z pewnością wszystkie osiągnięcia w zakresie farmakoterapii oraz nowości technologiczne uczyniły łatwiejszym życie z cukrzycą. Nadal jednak, pomimo stałego postępu w dziedzinie diabetologii, podstawę efektywnej terapii stanowią:
Cukrzyca jest jedną z nielicznych chorób w których niemal w 100% pacjent decyduje o swoim losie i dalszym stanie zdrowia. Dziś medycyna kładzie duży nacisk na efektywność leczenia z utrzymaniem dobrej jakości życia pacjentów.
Światowy Dzień Cukrzycy jest rokrocznie obchodzony dnia 14 listopada.
Tego dnia nie należy mylić ze Światowym Dniem Walki z Cukrzycą, który niektórzy obchodzą 27 czerwca. Kiedyś na “dzień cukrzycy” przyjęto umowną datę 27. czerwca jako dzień odkrycia insuliny, jednak data ta nie była wystarczająco udokumentowana w źródłach historycznych, stąd zdecydowano się na bardziej pewną datę urodzin jej odkrywcy.
Przez wiele lat w Polsce funkcjonowała nazwa “Światowy Dzień Walki z Cukrzycą”, równolegle z nazwą “Światowy Dzień Cukrzycy”. Nie są to jednak odrębne święta, tylko różne nazwy tego samego dnia.
Ze względu na istotę dnia 14 listopada, to właśnie ten dzień jest obchodzony hucznie w prawie wszystkich krajach na świecie.
Od 1991 r. popularność tego dnia wzrosła i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata.
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest przez ponad 200 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) w więcej niż 160 krajach świata. Stowarzyszenia członkowskie Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) opracowują szeroki zakres działań edukacyjno-społecznych, mających na celu uświadamianie o istocie tego schorzenia (3).
Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopada) jest “KNOW YOUR RISK, KNOW YOUR RESPONSE” – ustaliła Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF).
“1 na 10 dorosłych na całym świecie ma cukrzycę. Ponad 90% ma cukrzycę typu 2. Blisko połowa nie została jeszcze zdiagnozowana. W wielu przypadkach cukrzyca typu 2 i jej powikłania można opóźnić lub zapobiec, przyjmując i utrzymując zdrowe nawyki. Znajomość swojego ryzyka i tego, co robić, jest ważna dla wsparcia profilaktyki, wczesnego rozpoznania i właściwego leczenia.”
W związku z tym Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna na swojej stronie opublikowała test ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, podobny jak i my mamy na swoim blogu.
Kluczem do zmniejszenia liczby zachorowań na cukrzycę typu 2 na świecie jest odpowiednia edukacja i właśnie świadomość ryzyka! Dlatego od wielu lat MFD stawia właśnie na edukowanie tych, którzy mają wpływ na przebieg swojego życia i choroby.
Stan przedcukrzycowy i insulinooporność, jeśli zaniedbane, mogą z czasem przerodzić się w cukrzycę typu 2. Tak samo, źle prowadzona choroba może doprowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań cukrzycowych, podczas gdy świadomie zarządzana choroba może doprowadzić nawet do jej remisji.
Dlatego tak ważne jest informowanie, że nawet tak “proste” rzeczy jak zmiana diety na zdrowszą czy wprowadzenie codziennej, krótkiej aktywności fizycznej, mają bardzo pozytywny wpływ na nasze życie.
Ostatnio bowiem udowodniono, że nawet już kilka minut spaceru dziennie może obniżać poziom cukru we krwi!
Każdego roku w Światowy Dzień Cukrzycy Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) wyznacza jeden temat, na którym skupia się edukacja diabetologiczna. Oto przegląd tematów na Światowy Dzień Cukrzycy, jakie pojawiały się na przestrzeni lat:
Na świecie 425 milionów ludzi ma cukrzycę. Ci ludzie są częścią rodziny: są mamami, synami, babciami – są członkami rodzin, w których mówi się o cukrzycy zdecydowanie za mało.
Cukrzyca nie dotyczy tylko samego chorego. Diagnoza bliskiego członka rodziny znacząco wpływa również na całą rodzinę. Zarówno chory jak i bliscy muszą nauczyć się tej choroby.
Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna, liczne kampanie edukacyjne i społeczne oraz stowarzyszenia od lat edukują ludzi na świecie o objawach cukrzycy typu 1 i typu 2.
Mimo to aż 8 na 10 rodziców dzieci z cukrzycą ma problemy z dostrzeżeniem objawów cukrzycy, gdy są o nie zapytani.
Ta statystyka pokazuje jak bardzo potrzebujemy edukacji w tym zakresie.
Światowy Dzień Cukrzycy jest więc doskonałym momentem, by o objawach cukrzycy powiedzieć jeszcze raz:
Objawy CUKRZYCY |
Częste uczucie pragnienia |
Nagła utrata masy ciała |
Częste oddawanie moczu |
Zaburzenia widzenia |
Senność |
Towarzyszące uczucie apetytu |
Objawów zarówno cukrzycy typu 1 jak i typu 2 nie można ignorować (1)!
Jeśli nie jesteśmy świadomi tego, że my lub ktoś w naszej rodzinie, syn, córka, mąż czy dziadek, ma cukrzycę, nie jesteśmy w stanie zareagować odpowiednim leczeniem.
Połowa osób, u których diagnozuje się cukrzycę typu 2, ma powikłania już w momencie rozpoznania (2).
Cukrzyca, nieleczona bądź niewykryta, prowadzi do licznych powikłań:
Cukrzycowe powikłania prowadzą do licznych problemów zdrowotnych, które często całkowicie odbierają choremu samodzielność. Bezpośrednio obniżają wtedy komfort życia całej rodzinie chorego.
Z powodu cukrzycy na świecie co 30 sekund dokonywana jest amputacja stopy cukrzycowej (3).
Odpowiednio wcześnie rozpoznany stan przedcukrzycowy nie musi jednak prowadzić do cukrzycy typu 2.
Okazuje się, że ponad połowie przypadków cukrzycy typu 2 można zapobiec, wprowadzając zdrowy styl życia i odpowiednią dietę.
Jeśli nie jesteś pewien, czy znajdujesz się w grupie ryzyka cukrzycy typu 2, zrób test.
Zdrowy styl życia może zredukować ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz poważnych powikłań. Wystarczy na początek wprowadzić kilka drobnych zmian:
Światowy Dzień Cukrzycy jest szansą na to, by społeczeństwo dowiedziało się, jak ważna jest edukacja na temat cukrzycy.
Dotyczy ona w zasadzie prawie każdego z nas: kto nie zna choć jednej osoby z cukrzycą?
Choroba ta dotyczy coraz większej liczby naszego społeczeństwa, trzeba więc robić jak najwięcej, by zapanować nad tymi wciąż rosnącymi liczbami.
Na wyrównanie metaboliczne cukrzycy ma wpływ nie tylko stosowana metoda leczenia oraz podejmowane zmiany w stylu życia, ale przede wszystkim…
Cukrzyca powinna być leczona kompleksowo. Odpowiednia dieta cukrzycowa poprawia jakość życia oraz zmniejsza ryzyko powikłań w cukrzycy.
U diabetyków na skutek nieprawidłowego wyrównania glikemii może dojść do rozwoju przewlekłych powikłań związanych z chorobą. Zalicza się do nich…
Cukrzyca znana jest ludzkości od czasów starożytnych. Jaka jest historia cukrzycy? Najstarszy opis stanu podobnego do objawów cukrzycy przebiegającego z…
Cukrzyca typu 2 jest jedną z najpowszechniejszych chorób metabolicznych, której zapobieganie i opóźnianie wystąpienia jest istotnym elementem zdrowia publicznego. Polskie…
Stworzyliśmy intuicyjny i prosty kalkulator insuliny, z którego możesz skorzystać zarówno ze swojego komputera, jak i ze smartfonu.