Kalkulator insuliny: wylicz dawkę insuliny
Kalkulator insuliny – z nim obliczysz potrzebną dawkę insuliny, która pomaga unormować stężenie glukozy w Twoim organizmie po posiłku. Uwzględnia…
Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest odpowiednio dobrana dieta połączona z aktywnością fizyczną. Uregulowanie poziomu glukozy w surowicy krwi jest niezbędne dla zachowania zdrowia matki i rozwijającego się dziecka.
Bardzo ważnym elementem jest zadbanie o zachowanie prawidłowego przyrostu masy ciała w ciąży. Zalecany przyrost masy ciała w okresie ciąży powinien wynosić od 8 do 12 kg. Kaloryczność diety powinna być dobrana indywidualnie w zależności od wieku, wzrostu, masy ciała oraz poziomu aktywności fizycznej. Wartość energetyczna diety powinna także uwzględniać aktualny trymestr ciąży. Zalecaną dzienna wartość kaloryczną należy rozłożyć na około 5 posiłków dziennie spożywanych regularnie o stałych porach (co 2-3 godzinny). Pierwsze śniadanie powinno być spożyte do godziny po przebudzeniu się. Ostatni posiłek należy spożyć natomiast do 2 godzin przed snem (1).
Węglowodany powinny pokrywać od 40% do 50% dobowego zapotrzebowania energetycznego. Wybierać należy głównie węglowodany złożone bogate w błonnik pokarmowy i o niskim indeksie glikemicznym (< 55). Indeks glikemiczny to wskaźnik określający szybkość wzrostu stężenia glukozy we krwi po spożyciu danego posiłku w porównaniu do tempa wzrostu glikemii po spożyciu glukozy.
Po spożyciu produktów o niskim indeksie glikemicznym poziom glukozy we krwi wzrasta stopniowo i utrzymuje się na określonym poziomie przez dłuższy czas, co zmniejsza wahania glukozy we krwi w ciągu doby. W cukrzycy ciążowej unikać natomiast należy spożywania produktów o wysokim indeksie glikemicznym (> 70) ponieważ po ich spożyciu obserwuje się zazwyczaj gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, co może prowadzić do dużych wahań poziomu glukozy w ciągu doby. Do produktów polecanych dla kobiet z cukrzycą ciążową będących dobrym źródłem węglowodanów należą: chleb razowy, chleb graham, kasz gryczana, kasza jęczmienna, ryż brązowy, makaron razowy, płatki zbożowe (owsiane, gryczane), warzywa oraz w małych ilościach suche nasiona roślin strączkowych. Owoce powinny być spożywane w ograniczonych ilościach. Z jadłospisu wyeliminować należy słodycze, cukierki, słodkie napoje będące źródłem cukrów prostych.
W codziennym, praktycznym żywieniu bardzo pomocny jest system wymienników węglowodanowych. Jest to taka ilość produktu, która zawiera 10 gramów węglowodanów przyswajalnych (węglowodany przyswajalne = węglowodany ogółem – błonnik pokarmowy). Obliczanie ilości wymienników węglowodanowych jest niezbędne do kalkulacji dawki insuliny. Więcej informacji na temat wymienników węglowodanowych znajdziesz tutaj (2).
Zapotrzebowanie na białko w cukrzycy ciążowej wynosi do 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Wybierać należy głównie białko pełnowartościowe. Przynajmniej połowa białka powinna być pochodzenia zwierzęcego. Zaleca się głównie chude mięso drobiowe (kurczak, indyk), królik, chudą wołowinę i cielęcinę. Dobrym źródłem białka są również ryby, chudy nabiał i jaja. Spośród produktów pochodzenia roślinnego spore ilości białka dostarczają suche nasiona roślin strączkowych.
Tłuszcze powinny pokrywać < 30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Wybierać należy głównie oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany i olej z orzechów włoskich. Do polecanych źródeł tłuszczu należą także tłuste ryby morskie i awokado. Ograniczyć natomiast należy spożycie tłuszczów zwierzęcych, takich jak masło, smalec, słonina, tłustych mięs (baranina) oraz podrobów. Zrezygnować również należy z tłustych wędlin typu boczek, konserwy, parówki, pasztety.
Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne powinno być pokryte wraz z dietą. Nie ma obecnie specjalnych zaleceń co do suplementacji witamin i składników mineralnych u kobiet w cukrzycy ciążowej. Celowe wydaje się natomiast włączenie suplementacji witaminy D z uwagi na powszechny w populacji polskiej niedobór tej witaminy. Kobiety w ciąży powinny również pamiętać o suplementacji kwasu foliowego.
Dziennie należy wypijać od 2 do 3 litrów płynów na dobę. Wybierać należy głównie wodę mineralną niskosodową i niskozmineralizowaną. Ograniczyć natomiast należy spożycie herbaty i kawy. Wyklucz natomiast należy spożycie słodkich napojów, soków owocowych, energy drinków i napojów dla sportowców (3).
W cukrzycy ciążowej zrezygnować także należy ze spożywania pokarmów przeciwwskazanych również w ciąży przebiegającej bez powikłań, takich jak: alkohol, surowe mięso, ryby, owoce morza i jaja, mleko i inny nabiał z mleka niepasteryzowanego.
Kalkulator insuliny – z nim obliczysz potrzebną dawkę insuliny, która pomaga unormować stężenie glukozy w Twoim organizmie po posiłku. Uwzględnia…
Cukrzyca jest chorobą, w której jednym z podstawowych elementów postępowania terapeutycznego jest zmiana nawyków żywieniowych. Aktualnie, wraz z dużym postępem,…
Popularność diet alternatywnych stale wzrasta. Obecnie są one stosowane nie tylko przez osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy ale także przez…
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization) za otyłość uznaje się nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające…
Codzienne liczenie ilości wymienników węglowodanowych zawartych w poszczególnych produktach spożywczych może na początku sprawiać wiele trudności. W związku z tym…