Dieta ketogeniczna a cukrzyca
Dieta ketogeniczna jest coraz bardziej popularną formą redukcji masy ciała u osób zmagających się z otyłością. Obecnie prowadzone są również…
Ostatnio dużo dyskutuje się na temat diety śródziemnomorskiej i płynącej z jej stosowania korzyści zarówno dla zdrowia, jak i dla dobrego samopoczucia.
Różni się ona zdecydowanie od zwyczajów żywieniowych stosowanych w Europie północnej, co tłumaczy rzadsze występowanie w basenie Morza Śródziemnego chorób sercowo-naczyniowych.
1. Ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, takich jak: masło, smalec i tłuste mięso (np. czerwone).
2. Głównym źródłem tłuszczów w diecie są ryby morskie, orzechy i oliwa z oliwek.
3. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców (zwłaszcza w postaci surowej) oraz suchych nasion roślin strączkowych.
4. Wybieranie głównie produktów zbożowych pełnoziarnistych (np. pieczywo razowe, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryz brązowy), będących dobrym źródłem błonnika pokarmowego i posiadających niski indeks glikemiczny.
5. Umiarkowane spożycie nabiału (np. mleka, sera, produktów mlecznych fermentowanych (jogurt, kefir, maślanka)).
6. Spożywanie umiarkowanej ilości alkoholu (czerwone wino wytrawne pite do posiłków).
Oczywiście dopuszczalne są pewne modyfikacje w diecie w celu jej dostosowania do warunków polskich np. do smarowania pieczywa można stosować miękkie margaryny. Unikać natomiast należy stosowania twardych margaryn kostkowych (5).
Stosowanie diety śródziemnomorskiej przynosi wiele korzyści zdrowotnych (2). W przypadku chorych na cukrzycę zaobserwowano zmniejszenie ryzyka rozwoju powikłań sercowo-naczyniowych i lepszą kontrolę glikemii. Zanotowano także zmniejszenie stężenia cholesterolu w surowicy krwi. Stosowanie diety śródziemnomorskiej korelowało ponadto odwrotnie z wartościami ciśnienia tętniczego i stężeniem markerów zapalnych. Przeprowadzone do tej pory badania wykazały również, że wprowadzenie diety śródziemnomorskiej skutkowało spadkiem masy ciała oraz rzadszym występowaniem zespołu metabolicznego w tej grupie pacjentów. Dieta śródziemnomorska okazała się także skuteczna w zapobieganiu rozwoju cukrzycy typu 2 (4). U osób przestrzegających zaleceń tego modelu żywienia ryzyko wystąpienia tej choroby było mniejsze o 83% (3). Obniżenie ryzyka rozwoju cukrzycy stwierdzono nawet przy braku ograniczeń kalorycznych (1).
Podsumowując, dieta śródziemnomorska wydajecie być skuteczna zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu cukrzycy. Ten model żywienia jest również rekomendowany przez American Diabetes Association.
Dieta ketogeniczna jest coraz bardziej popularną formą redukcji masy ciała u osób zmagających się z otyłością. Obecnie prowadzone są również…
Dieta wegetariańska jest to sposób żywienia oparty głównie na pokarmach pochodzenia roślinnego i wykluczający z jadłospisu wszelkiego rodzaju mięsa, w…
Gluten to białko występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu. Ze względu na zanieczyszczenia zbożami glutenowi zaleca się również wykluczenie z diety…