Erytrytol (erytrol) – substancja słodząca
Słodki niczym cukier, a przy tym bezpieczny dla diabetyków? Jeżeli nie chcesz rezygnować z drobnych przyjemności dnia codziennego, włącz do…
Ostatnio coraz więcej można usłyszeć na temat właściwości morwy białej oraz zastosowania jej w leczeniu cukrzycy typu 2. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej charakterystyce tej rośliny i odpowiemy na pytanie czy rzeczywiście może być pomocna w lepszym wyrównaniu glikemii u diabetyków.
Morwa biała (Morus alba L.) pochodzi z terenów Chin, Japonii, Tajlandii oraz Indii, gdzie od dawna była wykorzystywana w lecznictwie przez miejscową ludność w formie odwarów lub naparów. Morwa jest drzewem liściastym, który może dorastać do 15 m wysokości. Owoce tej rośliny są barwy białej, fioletowej, różowej lub czarnej. Liście morwy stanowią przede wszystkim pożywienie dla larw jedwabników, które produkują naturalny jedwab.
Co ciekawe, swoją nazwę gatunkową morwa zawdzięcza białawej barwie kory, a nie jak uważa większość osób – kwiatów. Najwięcej dobroczynnych właściwości przypisuje się liściom oraz owocom morwy. Obecnie morwa znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, papierniczym, zielarskim oraz farmaceutycznym (3).
Przeprowadzone w ostatnim czasie badania naukowe podkreślają, że morwa biała może być obecnie wykorzystana do leczenia znacznie większej liczby dolegliwości niż sądzono przed wiekami. W liściach morwy znajduje się wiele substancji biologicznie czynnych. Główny budulec liści stanowi białko oraz błonnik pokarmowy. Wśród składników mineralnych można wyróżnić: wapń, żelazo, cynk, magnez oraz fosfor. Liście morwy zawierają też polifenole – organiczne związki chemiczne, które występują naturalnie w roślinach i wykazują właściwości przeciwutleniające, zmniejszając ryzyko wystąpienia nowotworów oraz chorób układu krążenia (1).
Najważniejsze znaczenie z nich wykazują flawonoidy, takie jak: rutyna, kemferol, kwercetyna oraz astragalina. To właśnie obecna w liściach morwy kwercetyna korzystnie wpływa na obniżanie poziomu glukozy we krwi. Pośród polifenoli znajdujących się w morwie białej wymienia się również kwasy fenolowe, w tym kwas chlorogenowy. Ich działanie polega na zwalczaniu wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstawanie stresu oksydacyjnego, który może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera, Parkinsona oraz zaćmy (4).
Liście morwy białej są również źródłem związków o działaniu przeciwcukrzycowym. Największe właściwości przypisuje się występującemu w nich naturalnie związkowi -DJN (1-dezoksymanojirimycin). Odpowiada on za regulację nadmiernego stężenia glukozy we krwi i w porównaniu do jego syntetycznych inhibitorów nie powoduje skutków ubocznych takich jak senność, wzdęcia lub biegunki. Oprócz wpływu na metabolizm glukozy wyciąg z morwy białej reguluje poziom insuliny we krwi, co może zapobiegać rozwojowi insulinooporności (2).
Przeprowadzono badanie nad wpływem herbaty z białej morwy na wartość glikemii wśród diabetyków. Wyniki wykazały, że osoby spożywające 70 ml naparu z liści z białej morwy miały o 15% niższą wartość glikemii na czczo, natomiast poposiłkowej o 30% w porównaniu do osób, które piły napar z czarnej herbaty. Jest to dowód na to, że stosowanie liści morwy w leczeniu cukrzycy jest uzasadnione. Do przygotowania naparu z liści morwy wystarczy jedynie 1 g suszonych liści. Należy je zalać 100 ml wody i zaparzać przez około 5 min.
Morwa może być pomocna nie tylko w zapobieganiu rozwoju cukrzycy, ale również jej późniejszym powikłaniom np. uszkodzeniom naczyń krwionośnych, nerek, wzroku (6). Dodatkowo, zmniejsza także ryzyko rozwoju miażdżycy. Jest również dobra wiadomość dla osób z borykającymi się z nadprogramowymi kilogramami. Ostatnie analizy potwierdziły także skuteczność liści morwy białej w redukcji masy ciała u otyłych osób. Badania nad właściwościami liści morwy białej są cały czas prowadzone, gdyż podejrzewa się, że mogą one również wpływać korzystnie na metabolizm tłuszczów. U pacjentów, którzy byli leczeni liśćmi morwy zaobserwowano obniżenie stężenia trójglicerydów i cholesterolu całkowitego w surowicy krwi, a także zwiększenie stężenia frakcji HDL (cholesterolu ,,dobrego”) (5).
Można jednoznacznie stwierdzić, że morwa biała ma uzasadnione stosowanie w leczeniu cukrzycy. Na rynku jest dostępne wiele produktów zawierających ekstrakt z liści morwy białej np. herbatki, syropy, suszone liście, tabletki, a nawet suplementy. Udowodnione lecznicze właściwości morwy przemawiają więc za tym, aby wprowadzić ją do diety osób zarówno w stanie przedcukrzycowym jak i z cukrzycą typu 2 (7).
Słodki niczym cukier, a przy tym bezpieczny dla diabetyków? Jeżeli nie chcesz rezygnować z drobnych przyjemności dnia codziennego, włącz do…
Dieta dla diabetyków opiera się na ograniczeniu spożywania węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznych. Dotyczy to w szczególności cukrów prostych, które…
Poszukujesz zdrowszego zamiennika cukru, ale nie wiesz, która substancja słodząca będzie lepszym wyborem dla cukrzyka? Sprawdź porównanie dwóch najpopularniejszych słodzików…
Wiedza o zdrowym odżywianiu i niskokalorycznych substytutach spożywczych jest coraz większa, co sprawia, że osoby chorujące na cukrzycę nie muszą…
Zaskakujące wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Tulane. Do cukrzycy typu 2 może doprowadzić nie tylko nadmiar cukru w diecie, ale…
Jaka jest wartość odżywcza jaj? Jajka są ważnym składnikiem diety ze względu na swoje wartości odżywcze, smak, zastosowanie kulinarne oraz…