Tabele wymienników węglowodanowych (WW)
Co to są wymienniki węglowodanowe? W planowaniu diety dla pacjentów z cukrzycą typu 1 ważne są wymienniki węglowodanowe (WW). Jeden…
Codzienne liczenie ilości wymienników węglowodanowych zawartych w poszczególnych produktach spożywczych może na początku sprawiać wiele trudności. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym obliczanie ilości wymienników węglowodanowych stanie się łatwe i proste.
Na początek powinieneś przede wszystkim dowiedzieć co to jest wymiennik węglowodanowy.
Jeden wymiennik węglowodanowy (1 WW) jest to taka ilość produktu lub potrawy wyrażona w gramach, która dostarcza 10 g węglowodanów przyswajalnych.
Ilość węglowodanów przyswajalnych oblicza się poprzez odjęcie od ogólnej zawartości węglowodanów (g) ilości błonnika pokarmowego (g).
1 WW (wymiennik węglowodanowy) = 10 g węglowodanów przyswajalnych zawartych w produkcie.
Zawartość węglowodanów ogółem oraz ilość błonnika pokarmowego w danym produkcie można sprawdzić na opakowaniu. Każdy producent żywności jest zobowiązany do podawania informacji na temat wartości kalorycznej danego produktu oraz ilości białek, tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów i soli. Obowiązkowe informacje można uzupełnić o informacje na temat ilości jednego lub większej liczby z następujących składników: kwasy tłuszczowe jednonienasycone, kwasy tłuszczowe wielonienasycone, alkohole wielowodorotlenowe, skrobia, błonnik, witaminy lub składniki mineralne. Informacje na temat wartości odżywczej danego produktu należy podać w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml, a także na jedną porcję danego produktu. Informacja o ilości porcji zawartych w opakowaniu jednostkowym powinna być zwarta na opakowaniu danego produktu.
Ryż basmati w 100 g zawiera 76,9 g węglowodanów i 1,3 g błonnika.
Obliczamy liczbę węglowodanów przyswajalnych:
Węglowodany przyswajalne = 76,9 g – 1,3 g = 75,6 g
Następnie obliczamy ilość wymienników węglowodanowych:
1 WW – 10 g węglowodanów przyswajalnych
x WW – 75,6 g węglowodanów przyswajalnych
x WW = (75,6 g x 1 WW)/10 g = 7,56 WW ~ 7,6 WW
Czyli w 100 g ryżu (1 woreczek) zawartych jest 7,6 WW.
Banan w 100 g zawiera 23,5 g węglowodanów i 1,7 g błonnika. 1 banan waży około 200 g.
Obliczamy ilość węglowodanów i błonnika zawartych w 1 bananie.
Węglowodany:
100 g – 23,5 g węglowodanów
200 g – x g węglowodanów
x g węglowodanów = (200 g x 23,5 g)/100 g = 47 g węglowodanów
Błonnik:
100 g – 1,7 g błonnika
200 g – x g błonnika
x g błonnika = (200 g x 1,7 g)/100 g = 3,4 g błonnika
Tak więc w 1 bananie zawartych jest 47 g węglowodanów i 3,4 g błonnika.
Obliczamy liczbę węglowodanów przyswajalnych:
Węglowodany przyswajalne = 47 g – 3,4 g = 43,6 g
Następnie obliczamy ilość wymienników węglowodanowych:
WW = 43,6 g/10 g = 4,36 WW ~ 4,4 WW
Czyli w 1 bananie znajduje się 4,4 WW.
Co jednak w przypadku produktów, dla których nie mamy informacji na temat ich wartości odżywczej lub tych, co do których nie istnieje obowiązek znakowania ich wartością odżywczą (np. chleb, warzywa i owoce)? W tym przypadku pomocne mogą być gotowe tabele wymienników węglowodanowych. Tabele wymienników węglowodanowych zawierają zwykle informacje na temat ilości wymienników węglowodanowych zawartych w danej porcji produktu.
Z tabeli WW odczytujemy, że 100 g marchwi zawiera 0,5 WW. Jednak marchew waży 45 g, więc jeśli:
0,5 WW – 100 g
x WW – 45 g
x WW = (45 g x 0,5 WW)/100 g = 0,22 WW ~ 0,2 WW
Jedna marchew zawiera więc 0,2 WW.
Z tabeli WW odczytujemy, że w 1 kromce chleba graham o masie 30 g jest zawartych 1,3 WW. Na kolację panujemy spożyć 2 kromki chleba. Liczbę wymienników węglowodanowych w tym wypadku obliczymy w następujący sposób.
1,3 WW – 1 kromka
x WW – 2 kromki
x WW = 2 x 1,3 WW = 2,6 WW
Dwie kromki chleba zawierają więc 2,6 WW.
Przed przystąpieniem do obliczania ilości wymienników węglowodanowych zawartych w danym produkcie pamiętaj o dokładnym zważeniu spożytej porcji produktu. Może się okazać, że w naszym wypadku sztuka, plaster, kromka nie będą ważyć dokładnie tyle samo, ile średnia masa podana w tabelach. W takim wypadku liczenie “na oko” może prowadzić do błędów, co skutkować może podaniem zbyt małej lub zbyt dużej dawki insuliny i w konsekwencji prowadzić do wahań poziomów glikemii.
Z tabeli WW odczytujemy, że w 1 średnie jabłko o masie 150 g zawiera 1,5 WW. Zważyliśmy nasze jabłko i okazało się, że waży ono nie 150 g, ale 200 g. W takim przypadku liczbę wymienników węglowodanowych obliczymy w następujący sposób.
1,5 WW – 150 g jabłka
x WW – 200 g jabłka
x WW = (200 g x 1,5 WW)/150 g = 2 WW
Jabłko o masie 200 g zawiera więc 2 WW.
Pamiętajmy, że w przypadku posiłków złożonych z kilku produktów całkowita suma wymienników węglowodanowych zawartych w tym posiłku będzie stanowić sumę wymienników węglowodanowych zawartych w poszczególnych produktach.
Co to są wymienniki węglowodanowe? W planowaniu diety dla pacjentów z cukrzycą typu 1 ważne są wymienniki węglowodanowe (WW). Jeden…
Poniżej znajduje się uproszczona tabela indeksów glikemicznych przydatnych w układaniu codziennej diety osoby z cukrzycą. Tabela znajduje się pod banerem….
Kalkulator insuliny – z nim obliczysz potrzebną dawkę insuliny, która pomaga unormować stężenie glukozy w Twoim organizmie po posiłku. Uwzględnia…
Cukrzyca jest chorobą, w której jednym z podstawowych elementów postępowania terapeutycznego jest zmiana nawyków żywieniowych. Aktualnie, wraz z dużym postępem,…
Popularność diet alternatywnych stale wzrasta. Obecnie są one stosowane nie tylko przez osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy ale także przez…
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization) za otyłość uznaje się nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające…