Wegovy dostępny w Polsce! Co to za lek? Cena, skutki uboczne

wegovy dostepny w polsce gdzie po lek

Wegovy to jeden z najbardziej wyczekiwanych w Polsce leków. Przepisywany jest na receptę i ma formę zastrzyku, a jego substancją czynną jest semaglutyd. Jego stosowanie pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Wegovy jest już dostępny w Polsce. Gdzie po lek? Jaka jest jego cena?

Wegovy: co to jest?

Wegovy to lek na otyłość, w którym substancją czynną jest semaglutyd. Semaglutyd reguluje wydzielanie insuliny i glukagonu, zmniejsza stężenie glukozy we krwi, przez co stosowany jest głównie w cukrzycy typu 2, ale ma też dodatkowe działanie: zmniejsza masę ciała i hamuje apetyt.

Inne leki z tej samej grupy dostępne w Polsce to Ozempic (semaglutyd) i Trulicity (duaglutyd) – ale te są zarejestrowane wyłącznie w leczeniu cukrzycy. Natomiast jedynym dostępnym w Polsce „lekiem na otyłość w zastrzyku” była dotychczas Saxenda (liraglutyd). Teraz do tego leku dołączył Wegovy.

Wegovy: działanie

Zawarty w leku semaglutyd jest agonistą receptora GLP-1 – naśladuje naturalny ludzki hormon glukagonopodobny peptyd-1, który jelita uwalniają po posiłku. GLP-1 stymuluje uwalnianie insuliny odpowiedzialnej za regulację poziomu cukru we krwi, hamuje też wydzielanie glukagonu przez trzustkę, a co za tym idzie, zmniejsza uwalnianie glukozy z wątroby.

Działa też na mózg, wyłączając oznaki głodu.

Okazuje się jednak, że poza redukowaniem wagi produkt ten niesie ze sobą inne korzyści. Trwające pięć lat badania wykazały, że poważnie zmniejsza ryzyko zawału serca lub udaru u osób otyłych i z nadwagą. W badaniu przeprowadzonym przez firmę Novo Nordisk wzięło udział 17,6 tys. osób z 41 państw. Uczestnicy mieli co najmniej 45 lat, wskaźnik masy ciała (BMI) wynoszący więcej niż 27 (oznaczający co najmniej nadwagę) i rozpoznaną chorobę sercowo-naczyniową.

Okazało się, że u osób przyjmujących tygodniowo 2,4 mg leku i będących pod opieką lekarza w celu zapobiegania zawałowi serca lub udarowi, ryzyko tych zdarzeń było o 20 proc. mniejsze w porównaniu z uczestnikami badań otrzymującymi placebo.

“Lek, który ma na celu zmniejszenie masy ciała poprzez ograniczenie apetytu u osób z nadwagą lub otyłością, znacznie zmniejsza ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych” — skomentował badania prof. Stephen O’Rahilly, dyrektor MRC Metabolic Diseases Unit w Institute of Metabolic Science na Uniwersytecie Cambridge.

Wegovy: wskazania

Lek Wegovy działa poprzez wpływ na docelowe receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu oraz napadów głodu. Może to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego pokarmu, czego efektem jest zmniejszenie masy ciała.

Wegovy stosuje się u osób dorosłych, u których:

  • BMI wynosi 30 kg/m² lub powyżej (otyłość) lub
  • BMI wynosi więcej niż 27 kg/m², ale mniej niż 30 kg/m² (nadwaga) i występują zaburzenia zdrowia związane z nieprawidłową masą ciała (takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowe stężenie tłuszczów we krwi, zaburzenia oddychania podczas snu lub przebyty zawał serca, udar mózgu bądź schorzenia naczyń krwionośnych).

“Ludzie żyjący z otyłością są bardziej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe, ale jak dotąd nie ma zatwierdzonych leków, które zapewniają skuteczną kontrolę masy ciała i jednocześnie zmniejszają ryzyko zawału serca, udaru czy zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych” — powiedział Martin Holst Lange, wiceprezes Novo Nordisk ds. rozwoju.

Wegovy w Polsce

Wegovy jest już dostępny w Polsce, choć z informacji zgromadzonych w serwisie Gdziepolek.pl wynika, że na razie dostać go można jedynie w pojedynczych aptekach. Lek jest wydawany na receptę.

Jak stosować lek Wegovy?

Uwaga: lek sprzedawany jest w dawce 1 mg. Początkowa dawka Wegovy powinna wynosić 0,25 mg. Dawkę początkową (0,25 mg) należy stopniowo zwiększać – zgodnie z tabelką podaną w ChPL – w czasie 16 tygodni aż do osiągnięcia dawki 2,4 mg na tydzień.

Wegovy to lek w zastrzyku, który robi się raz w tygodniu. Można go wykonać samodzielnie, a w ulotce znajdują się szczegółowe informacje na temat dawkowania. Należy jednak pamiętać, że leczenie otyłości to skomplikowany proces, który powinien przebiegać pod nadzorem lekarza. W związku z tym zwiększanie, modyfikacja dawki, czy rezygnacja z leku nie powinna odbywać się samodzielnie.

Producent zaznacza, że lek Wegovy powinien być stosowany łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Wegovy: działania uboczne

Jak każdy lek, Wegovy może powodować efekty eboczne – niektóre z nich są poważne. Do najczęstszych działań ubocznych tego leku zaliczane są:

  • nudności
  • biegunka
  • zaparcia
  • wymioty
  • wzdęcia i gazy
  • odbijanie
  • zgaga
  • ból brzucha
  • ból głowy
  • zmęczenie
  • rozstrój żołądka
  • zawroty głowy.

Może on również powodować poważne działania niepożądane, takie jak:

  • guzy tarczycy, w tym raka
  • zapalenie trzustki
  • problem z pęcherzykiem żółciowym
  • hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi) – zwłaszcza u diabetyków przyjmujących leki na cukrzycę
  • poważne reakcje alergiczne takie jak obrzęk ust i gardła, problemy z oddychaniem, ciężka wysypka
  • odwodnienie i niewydolność nerek
  • zwiększona częstość akcji serca
  • zmiany widzenia (u pacjentów z cukrzycą typu 2)
  • zmiany psychiczne – zaburzenia nastroju, depresja, myśli samobójcze.

Wegovy: przeciwwskazania

Producent ostrzega, że leku nie mogą stosować:

  • kobiety w ciąży
  • kobiety karmiące
  • osoby, które chorowały kiedykolwiek na raka rdzeniastego tarczycy (lub przypadki tego nowotworu zdarzały się w rodzinie)
  • osoby cierpiące na zespół gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 2.
  • osoby z poważną reakcją alergiczną na semaglutyd lub którykolwiek ze składników leku.

Ile można schudnąć na Wegovy?

Wyniki badań klinicznych, w których wzięło udział 1961 otyłych dorosłych, wskazują, że lek ten w ciągu 68 tygodni stosowania pozwalał zmniejszyć masę ciała o co najmniej 5 procent. Aż 32 procent badanych straciło do 20 procent masy ciała.

Ważnym zastrzeżeniem jest to, że samo wstrzykiwanie leku to za mało: konieczna jest niskokaloryczna dieta oraz aktywność fizyczna.

Wegovy: cena

Koszt jednego opakowania (4 zastrzyki) to 1500-1667 zł. Takie opakowanie starcza na miesiąc kuracji.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Leczenie insuliną w cukrzycy typu 2 – kiedy?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content