Erytrytol (erytrol) – substancja słodząca
Słodki niczym cukier, a przy tym bezpieczny dla diabetyków? Jeżeli nie chcesz rezygnować z drobnych przyjemności dnia codziennego, włącz do…
Jajka są ważnym składnikiem diety ze względu na swoje wartości odżywcze, smak, zastosowanie kulinarne oraz niską cenę. Są niskokalorycznym źródłem pełnowartościowego białka oraz wielo- i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega regulują stany zapalne w organizmie oraz troszczą się o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także wzmacniają strukturę kości i stawów (15). Jajka stanowią także skarbnicę składników mineralnych i witamin (A, D, E, K), a jako pokarm nie zawierający węglowodanów (a tym samym nie wpływający na indeks glikemiczny potrawy) wydają się stanowić szczególnie ważny składnik w menu diabetyka.
Tym niemniej jaja są również głównym źródłem cholesterolu w diecie. Jedno duże jajo kurze zawiera prawie 210 mg cholesterolu. To właśnie wysoka zawartość cholesterolu w jajkach odpowiedzialna jest za kontrowersje wokół ich spożycia. Obecny pogląd wskazuje, że dieta jest ważnym wyznacznikiem stężenia cholesterolu we krwi, choć cholesterol w diecie ma jedynie niewielki wpływ na stężenie cholesterolu LDL w osoczu. Z drugiej strony cholesterol pokarmowy może przyspieszyć utlenianie LDL i zwiększyć lipemię poposiłkową, a ostatecznie zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (1).
W ostatnich latach podejście do spożywania jaj uległo zmianie. Stosunkowo niedawno odradzano spożywanie dużych ilości jaj, ze względu na ich potencjalnie niekorzystny wpływ na rozwój zmian miażdżycowych. Obecnie trend ten się odwrócił. Jednak wytyczne dotyczące spożycia cholesterolu i/lub jaj w diecie zarówno dla populacji ogólnej, jak i osób z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych (na przykład z cukrzycą typu 2) różnią się między krajami, a nawet dla różnych towarzystw specjalistycznych w danym kraju.
Rozbieżność między tymi wytycznymi jest przynajmniej częściowo związana ze sprzecznymi dowodami dotyczącymi wpływu jaj na zdrowie (2). Badania potwierdzają, że jajka podnoszą poziom lipoproteiny LDL we krwi, choć w niewielkim stopniu. Ponadto analiza zbiorcza kilku badań opublikowana w prestiżowym czasopiśmie JAMA wskazuje, że spożywanie 3 jajek tygodniowo istotnie zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe, choć istnieją także doniesienia nie znajdujące takiego związku (3, 4, 5).
Niektórzy badacze sugerują, że związek pomiędzy spożyciem jaj a występowaniem chorób sercowo-naczyniowych występuje wyłącznie u pacjentów z cukrzycą typu 2. Potwierdzają to wyniki kilku meta-analiz, które spójnie wskazują, że jaja szczególnie mocno zwiększają ryzyko chorób serca u osób z cukrzycą typu 2, a także śmiertelności w tej grupie pacjentów (1). Co ciekawe wiele badań sugeruje, że częste spożywanie jaj (2-7 tygodniowo) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia samej cukrzycy typu 2, w porównaniu do rzadkiego ich spożywania, choć w części badań wspomniane zależności dotyczyły wyłącznie kobiet (1, 6, 7, 8). Przypuszczalnie efekt spożycia jaj jest zależny od częstości ich spożycia, przy czym rzadka konsumpcja (< 3 jaj/tydzień) nie zwiększa ryzyka cukrzycy (9). Ponadto badacze sugerują, że obserwowany w niektórych badaniach wzrost ryzyka cukrzycy u osób spożywających jaja może być związany z jednoczesnym spożyciem jaj i mięsa (10).
Istnieją także badania, w których stwierdzono, że częste spożywanie jaj (od 2 do < 4 na tydzień) było związane z 40% niższym ryzykiem cukrzycy w porównaniu do rzadkiego ich spożywania (od 0 do < 1 jaja na tydzień), jednak tylko w grupie mężczyzn. Należy jednocześnie zaznaczyć, że były one prowadzone wśród populacji koreańskiej (11). Bardzo obiecujące wnioski przyniosło badanie z 2019 roku wskazujące, że niektóre składniki jaj mogą być korzystne w kontekście cukrzycy, pod względem wydzielania i wrażliwości insuliny, stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego, co sugeruje możliwe ich zastosowanie w leczeniu cukrzycy (12).
Podsumowując sugeruje się, że dieta zawierająca jaja może być bezpiecznie stosowana jako część zdrowej diety zarówno w populacji ogólnej, jak i u osób z rozpoznaną cukrzycą typu 2. Kluczowa wydaje się być cała kompozycja diety. Podejście ukierunkowane na całe spożycie danej osoby a nie określonych pokarmów czy składników odżywczych powinno być sercem wytycznych żywieniowych (2).
Ze względu na różne schematy prowadzonych badań, dobór populacji, ilości spożywanych jaj nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków co do ilości jaj, które mogą być z całą pewnością bezpiecznie spożywane zarówno przez osoby zdrowe i ze zdiagnozowaną cukrzycą. Generalnie wydaje się, że można bezpiecznie spożywać do 7 jaj tygodniowo, ale u pacjentów z już istniejącą cukrzycą należy położyć szczególny nacisk na „ostrożną” dietę i odpowiednie leczenie (13, 14).
Jajka swoje powszechne spożywanie zawdzięczają wszechstronnemu zastosowaniu w kuchni. Zatem chcąc ograniczyć ich spożycie warto wiedzieć czym można je zastąpić.
Zamiast jednego jajka można użyć:
Jako zagęstników można także używać mąki ziemniaczanej, pszennej, zmielonych płatków owsianych. Chcąc zmniejszyć ilość jaj do przygotowania jajecznicy można dodać np. warzywa, płatki owsiane, żeby zwiększyć jej objętość.
Słodki niczym cukier, a przy tym bezpieczny dla diabetyków? Jeżeli nie chcesz rezygnować z drobnych przyjemności dnia codziennego, włącz do…
Dieta dla diabetyków opiera się na ograniczeniu spożywania węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznych. Dotyczy to w szczególności cukrów prostych, które…
Poszukujesz zdrowszego zamiennika cukru, ale nie wiesz, która substancja słodząca będzie lepszym wyborem dla cukrzyka? Sprawdź porównanie dwóch najpopularniejszych słodzików…
Wiedza o zdrowym odżywianiu i niskokalorycznych substytutach spożywczych jest coraz większa, co sprawia, że osoby chorujące na cukrzycę nie muszą…
Zaskakujące wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Tulane. Do cukrzycy typu 2 może doprowadzić nie tylko nadmiar cukru w diecie, ale…
W cukrzycy nie ma jednej uniwersalnej diety dla każdego pacjenta. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i jego możliwości, od typu…