Kalkulator insuliny: wylicz dawkę insuliny
Kalkulator insuliny – z nim obliczysz potrzebną dawkę insuliny, która pomaga unormować stężenie glukozy w Twoim organizmie po posiłku. Uwzględnia…
Istnieje wiele różnych metod leczenia cukrzycy. Najbardziej zbliżoną do fizjologii metodą leczenia cukrzycy jest intensywna insulinoterapia. Jest metodą z wyboru przy konieczności włączenia insuliny i uwzględnia ona liczenie wymienników węglowodanowych, korektę insuliny w zależności od stężenia glukozy oraz ewentualną planowaną aktywność fizyczną.
Mnogość tych zmiennych oraz występujące miedzy nimi zależności często zniechęcają diabetyków do stosowania w leczeniu intensywnej insulinoterapii. Z kolei starsi pacjenci, którzy podlegają intensyfikacji leczenia i przechodzą z tabletek na insulinę mają wiele obaw, że nie poradzą sobie z obliczeniami. Istnieją jednak urządzenia które mogą im znacznie ułatwić proces doboru dawki insuliny. Do najbardziej znanych należą kalkulatory bolusów w pompach insulinowych. Warunkiem jest jednak posiadanie takiego urządzenia. Jeśli jesteś leczony metodą intensywnej czynnościowej insulinoterapii, to przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie podsumowanie jak obliczać dawkę insuliny, aby 2 godziny po posiłku stężenie glukozy było w normie.
Po pierwsze, warto wiedzieć jak działa insulina i co się dzieje po spożywaniu węglowodanów.
1 jednostka insuliny obniża glikemię o około 30-50 mg/dl
1 wymiennik węglowodanowy podwyższa glikemię o około 30-50 mg/dl
Możesz sobie pomyśleć – w takim razie na każdy wymiennik podaję jedną jednostkę insuliny i problem rozwiązany :). Niestety to nie jest takie proste jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.
Stawiając pierwsze kroki z metodą intensywnej czynnościowej insulinoterapii, należy wiedzieć jak robić korektę, jeśli stężenie glukozy jest za wysokie. Dawkę na korektę zawsze ustala Twój lekarz prowadzący. Korekta zazwyczaj jest robiona do 100 mg/dl. Wyjątkami jest noc (wówczas zbijamy cukier do 150 mg/dl) i indywidualne sytuacje, w których lekarz zaleca pacjentowi inną wartość graniczną glikemii (np. uszkodzenie narządu wzroku i korekta do 120 mg/dl).
W zależności od tego jak długo chorujesz i jaką masz wrażliwość na insulinę, to te korekty mogą być różne:
1 jednostka insuliny na każde 30 mg/dl powyżej 100 mg/dl
1 jednostka insuliny na każde 40 mg/dl powyżej 100 mg/dl
1 jednostka insuliny na każde 50 mg/dl powyżej 100 mg/dl
U dzieci czasem te wartości są jeszcze większe, z uwagi na to, że dzieci mają zdecydowanie większą wrażliwość na działanie insuliny.
Przykład 1: Pacjent, który ma ustaloną korektę przez lekarza – 1 jednostka insuliny na każde 40 mg/dl powyżej 100 mg/dl i po zmierzeniu glikemii odczytał na glukometrze wartość 145 mg/dl podaje sobie 1 jednostkę na korektę.
Przykład 2: Pacjentka, która ma ustaloną korektę przez lekarza – 1 jednostka insuliny na każde 30 mg/dl powyżej 100 mg/dl i po zmierzeniu glikemii odczytała na glukometrze wartość 193 mg/dl podaje sobie 3 jednostki na korektę.
Kolejnym krokiem jest prawidłowe liczenie wymienników węglowodanowych w posiłkach. 1 wymiennik węglowodanowy (WW) to 10 g węglowodanów przyswajalnych zawartych w danej porcji produktu. Aby obliczyć wymienniki węglowodanowe, musisz znać masę produktu i wiedzieć ile WW znajduje się w porcji, którą chcesz zjeść. Liczbę wymienników węglowodanowych możesz odczytać ze specjalnie przygotowanych tabel.
Przykład 1 Chcesz zjeść jabłko, które waży 180 gramów. Odczytałeś z tabeli, że 100 gram jabłka to 1 WW. Układasz proporcję:
100 g – 1 WW
180g – x
Rozwiązanie: 180 : 100 = 1,8
Odpowiedź: 180 g jabłka ma 1,8 WW.
Wiesz już ile WW ma Twój posiłek. Teraz musisz pomnożyć otrzymaną ilość przez przelicznik, który ustala Twój lekarz. Przeliczniki do posiłków mogą się wahać od 0,5 do 3 i są dobierane indywidualnie w zależności od pory dnia i osobniczej wrażliwości na insulinę. Jeśli przelicznik do posiłku masz 1,5, to należy pomnożyć otrzymaną liczbę WW przez ten przelicznik. Czyli musisz wykonać działanie: 1,8 WW x 1,5 = 2,7 [jednostek insuliny].
Kiedy masz już wszystkie informacje, należy je ze sobą połączyć. Czyli dodajesz do siebie insulinę, którą podajesz na korektę i posiłek. Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszy przykład, to mamy 1 j (korekta) + 2,7 j (posiłek) = 3,7 j. Jeśli nie masz pena połówkowego, to należy tę wartość zaokrąglić to do 4 jednostek insuliny.
W ostatecznej dawce insuliny należy uwzględnić jeszcze redukcję 10-50% na wysiłek fizyczny. Jeśli idziesz biegać lub będziesz jeździł na rowerze, powinieneś podać mniej insuliny, aby zapobiec niedocukrzeniu. Jeśli zamierzasz zostać w domu lub jesz ten posiłek w pracy przy biurku, to podaj sobie taką dawkę, którą otrzymałeś z obliczeń.
Pierwsze kroki mogą wydawać się skomplikowane, ale pamiętaj – praktyka czyni mistrza! Zajrzyj do artykułu obliczanie wymienników węglowodanowych w praktyce, a przy każdym kolejnym posiłku będzie coraz łatwiej. Dzięki ćwiczeniom będziesz nabierać coraz większej wprawy, a obliczanie dawki insuliny będzie się stawało coraz bardziej swobodne. Powodzenia!
Kalkulator insuliny – z nim obliczysz potrzebną dawkę insuliny, która pomaga unormować stężenie glukozy w Twoim organizmie po posiłku. Uwzględnia…
Osobiste pompy insulinowe (OPI) to specjalne urządzenia do podawania insuliny, które naśladują fizjologiczne działanie trzustki u osoby zdrowej.
Cukrzyca powinna być leczona kompleksowo. Odpowiednia dieta cukrzycowa poprawia jakość życia oraz zmniejsza ryzyko powikłań w cukrzycy.