Kalkulator dawki insuliny dla diabetyków: jak liczyć dawkę insuliny?

rozpoznanie cukrzycy typu 1

Istnieje wiele różnych metod leczenia cukrzycy. Najbardziej zbliżoną do fizjologii metodą leczenia cukrzycy jest  intensywna insulinoterapia. Jest metodą z wyboru przy konieczności włączenia insuliny i uwzględnia ona liczenie wymienników węglowodanowych, korektę insuliny w zależności od stężenia glukozy oraz ewentualną planowaną aktywność fizyczną.

Mnogość tych zmiennych oraz występujące miedzy nimi zależności często zniechęcają diabetyków do stosowania w leczeniu intensywnej insulinoterapii.  Z kolei starsi pacjenci, którzy podlegają intensyfikacji leczenia i przechodzą z tabletek na insulinę mają wiele obaw, że nie poradzą sobie z obliczeniami. Istnieją jednak urządzenia które mogą im znacznie ułatwić proces doboru dawki insuliny. Do najbardziej znanych należą kalkulatory bolusów w pompach insulinowych. Warunkiem jest jednak posiadanie takiego urządzenia. Jeśli jesteś leczony metodą intensywnej czynnościowej insulinoterapii, to przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie podsumowanie jak obliczać dawkę insuliny, aby 2 godziny po posiłku stężenie glukozy było w normie.

Dawkowanie insuliny – pierwsze kroki

Po pierwsze, warto wiedzieć jak działa insulina i co się dzieje po spożywaniu węglowodanów.

1 jednostka insuliny obniża glikemię o około 30-50 mg/dl

1 wymiennik węglowodanowy podwyższa glikemię o około 30-50 mg/dl 

Możesz sobie pomyśleć – w takim razie na każdy wymiennik podaję jedną jednostkę insuliny i problem rozwiązany :). Niestety to nie jest takie proste jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Stawiając pierwsze kroki z metodą intensywnej czynnościowej insulinoterapii, należy wiedzieć jak robić korektę, jeśli stężenie glukozy jest za wysokie. Dawkę na korektę zawsze ustala Twój lekarz prowadzący. Korekta zazwyczaj jest robiona do 100 mg/dl. Wyjątkami jest noc (wówczas zbijamy cukier do 150 mg/dl) i indywidualne sytuacje, w których lekarz zaleca pacjentowi inną wartość graniczną glikemii (np. uszkodzenie narządu wzroku i korekta do 120 mg/dl).

W zależności od tego jak długo chorujesz i jaką masz wrażliwość na insulinę, to te korekty mogą być różne:

1 jednostka insuliny na każde 30 mg/dl powyżej 100 mg/dl

1 jednostka insuliny na każde 40 mg/dl powyżej 100 mg/dl

1 jednostka insuliny na każde 50 mg/dl powyżej 100 mg/dl

U dzieci czasem te wartości są jeszcze większe, z uwagi na to, że dzieci mają zdecydowanie większą wrażliwość na działanie insuliny.

Przykład 1: Pacjent, który ma ustaloną korektę przez lekarza – 1 jednostka insuliny na każde 40 mg/dl powyżej 100 mg/dl i po zmierzeniu glikemii odczytał na glukometrze wartość 145 mg/dl podaje sobie 1 jednostkę na korektę.

Przykład 2: Pacjentka, która ma ustaloną korektę przez lekarza – 1 jednostka insuliny na każde 30 mg/dl powyżej 100 mg/dl i po zmierzeniu glikemii odczytała na glukometrze wartość 193 mg/dl podaje sobie 3 jednostki na korektę.

Dawkowanie insuliny – kalkulator węglowodanów

Kolejnym krokiem jest prawidłowe liczenie wymienników węglowodanowych w posiłkach. 1 wymiennik węglowodanowy (WW) to 10 g węglowodanów przyswajalnych zawartych w danej porcji produktu. Aby obliczyć wymienniki węglowodanowe, musisz znać masę produktu i wiedzieć ile WW znajduje się w porcji, którą chcesz zjeść. Liczbę wymienników węglowodanowych możesz odczytać ze specjalnie przygotowanych tabel.

Przykład 1 Chcesz zjeść jabłko, które waży 180 gramów. Odczytałeś z tabeli, że 100 gram jabłka to 1 WW. Układasz proporcję:

100 g – 1 WW

180g – x

Rozwiązanie: 180 : 100 = 1,8

Odpowiedź: 180 g jabłka ma 1,8 WW.

Dawkowanie insuliny – uwzględnianie przelicznika 

Wiesz już ile WW ma Twój posiłek. Teraz musisz pomnożyć otrzymaną ilość przez przelicznik, który ustala Twój lekarz. Przeliczniki do posiłków mogą się wahać od 0,5 do 3 i są dobierane indywidualnie w zależności od pory dnia i osobniczej wrażliwości na insulinę.  Jeśli przelicznik do posiłku masz 1,5, to należy pomnożyć otrzymaną liczbę WW przez ten przelicznik. Czyli musisz wykonać działanie: 1,8 WW x 1,5 = 2,7 [jednostek insuliny].

Kiedy masz już wszystkie informacje, należy je ze sobą połączyć. Czyli dodajesz do siebie insulinę, którą podajesz na korektę i posiłek. Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszy przykład, to mamy 1 j (korekta) + 2,7 j (posiłek) = 3,7 j.  Jeśli nie masz pena połówkowego, to należy tę wartość zaokrąglić to do 4 jednostek insuliny.

Kalkulator insuliny – wysiłek fizyczny

 W ostatecznej dawce insuliny należy uwzględnić jeszcze redukcję 10-50% na wysiłek fizyczny. Jeśli idziesz biegać lub będziesz jeździł na rowerze, powinieneś podać mniej insuliny, aby zapobiec niedocukrzeniu. Jeśli zamierzasz zostać w domu lub jesz ten posiłek w pracy przy biurku, to podaj sobie taką dawkę, którą otrzymałeś z obliczeń.

Pierwsze kroki mogą wydawać się skomplikowane, ale pamiętaj – praktyka czyni mistrza! Zajrzyj do artykułu obliczanie wymienników węglowodanowych w praktyce, a przy każdym kolejnym posiłku będzie coraz łatwiej. Dzięki ćwiczeniom będziesz nabierać coraz większej wprawy, a obliczanie dawki insuliny będzie się stawało coraz bardziej swobodne. Powodzenia!

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Kalkulator dawki insuliny dla diabetyków: jak liczyć dawkę insuliny?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content