Erytrytol (erytrol) – substancja słodząca
Słodki niczym cukier, a przy tym bezpieczny dla diabetyków? Jeżeli nie chcesz rezygnować z drobnych przyjemności dnia codziennego, włącz do…
Zaskakujące wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Tulane. Do cukrzycy typu 2 może doprowadzić nie tylko nadmiar cukru w diecie, ale również nadmiar soli. Osoby solące regularnie są poważnie zagrożone rozwojem tej choroby.
Nierzadko to właśnie nadmiar węglowodanów w diecie może doprowadzić do rozwoju jednej z najpowszechniejszych obecnie chorób metabolicznych – cukrzycy. Tymczasem pojawiły się badania, które wykazały, że inny składnik obecny codziennie w naszym jadłospisie może mieć związek z cukrzycą typu 2. Chodzi o sól.
Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Tulane, której wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie “Mayo Clinic Proceedings” (1). Nadużywanie soli w posiłkach wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
W badaniu przyjrzano się danym ponad 400 tys. dorosłych zarejestrowanych w brytyjskim Biobanku (ogromnej bazie danych dotyczących zdrowia, historii chorobowych i zwyczajów żywieniowych) w ciągu 12 lat. W tej grupie pojawiło się ponad 13 tysięcy przypadków cukrzycy typu 2. Połączono to z wynikami ankiet, w których badani odpowiadali na pytania dotyczące intensywności korzystania z soli.
Okazało się, że w porównaniu do osób, które soli używały “nigdy” lub “rzadko”, osoby solące “czasami” miały 12 procent większe ryzyko zachorowania na cukrzycę. W przypadku ankietowanych używających soli “zazwyczaj” to ryzyko wzrastało o 20 procent, a u osób solących “zawsze” było nawet o 39 procent większe.
– Wiemy już, że ograniczenie soli może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia, ale to badanie po raz pierwszy pokazuje, że odłożenie solniczki może również pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2 – powiedział główny autor badania, dr Lu Qi ,profesor w Szkole Zdrowia Publicznego i Medycyny Tropikalnej Uniwersytetu Tulane.
Nie zostało wyjaśnione wprost, dlaczego nadmierne spożycie soli może być związane z większym ryzykiem cukrzycy typu 2. Potrzebne są dalsze badania w tym kierunku. Jednak zdaniem Qi solenie potraw powoduje spożywanie większych porcji, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia czynników rozwoju cukrzycy typu 2, takich jak otyłość i stany zapalne.
Warto wspomnieć, że badanie wykazało także związek między częstym spożywaniem soli a wyższym wskaźnikiem BMI.
Zdaniem autora badań nigdy nie jest za późno, aby znaleźć sposoby na inne przyprawianie potraw niż sól.
Słodki niczym cukier, a przy tym bezpieczny dla diabetyków? Jeżeli nie chcesz rezygnować z drobnych przyjemności dnia codziennego, włącz do…
Dieta dla diabetyków opiera się na ograniczeniu spożywania węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznych. Dotyczy to w szczególności cukrów prostych, które…
Poszukujesz zdrowszego zamiennika cukru, ale nie wiesz, która substancja słodząca będzie lepszym wyborem dla cukrzyka? Sprawdź porównanie dwóch najpopularniejszych słodzików…
Wiedza o zdrowym odżywianiu i niskokalorycznych substytutach spożywczych jest coraz większa, co sprawia, że osoby chorujące na cukrzycę nie muszą…
Jaka jest wartość odżywcza jaj? Jajka są ważnym składnikiem diety ze względu na swoje wartości odżywcze, smak, zastosowanie kulinarne oraz…
W cukrzycy nie ma jednej uniwersalnej diety dla każdego pacjenta. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i jego możliwości, od typu…