Chleb dla diabetyków – jakie pieczywo dla cukrzyków?

Chleb dla diabetyków

Dieta dla diabetyków opiera się na ograniczeniu spożywania węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznych. Dotyczy to w szczególności cukrów prostych, które występują m.in. w słodkich wypiekach, ciastkach oraz chlebach i bułkach z oczyszczonego ziarna. Zważywszy na wysoką zawartość skrobi, niewielkie ilości błonnika oraz witamin, białe pieczywo powinno być wyeliminowane z jadłospisu cukrzyków. Sprawdź, czym je zastąpić. 

Chleb dla diabetyka – jaki wybrać?

Nie wiesz, jaką mąkę na chleb dla diabetyka wybrać? Mąka razowa, o najwyższym typie 2000, powstaje ze zmielenia całego ziarna. Z kolei typ 750 to mąka używana do produkcji białego chleba, ciasta do pizzy, pierogów oraz innych produktów mącznych.

Bielmo jest głównie magazynem skrobi oraz białka zbożowego, czyli glutenu. Im wyższy stopień oczyszczenia mąki, tym lepsze jej właściwości wypiekowe, co sprawia, że biała mąka pszenna jest powszechnie stosowana w przemyśle piekarniczym do wypieku chleba czy wypieków cukierniczych itp. 

Wyroby z oczyszczonej mąki charakteryzują się niestety wysokim indeksem glikemicznym, dlatego diabetycy powinny sięgać po chleb z niskim ig. Warto wybierać także po pieczywo z dodatkiem nasion, pestek i orzechów, które nie tylko poprawiają smak i obniżają indeks glikemiczny, ale również dostarczą więcej błonnika. Szczególnie polecanym produktem piekarniczym jest chleb na zakwasie, ponieważ proces fermentacji zwiększa dostępność wartościowych składników mineralnych zawartych w ziarnach.

Czytaj także: Przekąska diabetyka: bruschetta z mozzarellą i salsą pomidorową 

Jakiego chleba diabetyk powinien unikać?

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne określa szczegółowe zalecenia dotyczące diety osób z cukrzycą (1)– zwłaszcza w zakresie spożycia węglowodanów. Głównym celem jest kontrola poziomu glukozy po posiłkach. Bardzo ważną kwestią jest dostosowanie kaloryczności jadłospisu. Jak już wspomnieliśmy, podstawową rekomendacją jest wykluczenie pieczywa z oczyszczonej mąki. Co za tym idzie, diabetycy powinni unikać białego chleba oraz wypieków cukierniczych, takich jak: ciasta, ciastka, pączki i słodkie bułki. Niektóre rodzaje pieczywa mogą zawierać dodatki, które podnoszą poziom glukozy we krwi, np. słodziki. Musisz przy tym pamiętać, że ciemne pieczywo nie zawsze będzie zdrowym wyborem, ponieważ niektóre są barwione karmelem. 

W składzie chleba przeznaczonego dla osób z cukrzycą nie powinny występować dodatki takie jak:

  • cukier (sacharoza),
  • laktoza, 
  • fruktoza,
  • syrop glukozowo-fruktozowy,
  • słód jęczmienny, 
  • miód,
  • karmel. 

Wymienione składniki wpływają bowiem na szybkość uwalniania glukozy do krwi – chleb dla cukrzyka nie może zawierać takich dodatków.

Czytaj także: Ciasto dla cukrzyka: pyszne przepisy dla diabetyków

Czy cukrzyk może jeść chleb graham?

Zastanawiasz się, czy cukrzyk może jeść grahamkę? Grahamki są często uważane za zdrowsze zamienniki kajzerek, ponieważ są wypiekane z mąki pełnoziarnistej, która zawiera więcej błonnika i składników odżywczych niż przetworzona mąka biała. Ten rodzaj bułek jest wskazany dla osób z cukrzycą, zważywszy na dużą zawartość błonnika, który pomaga w regulowaniu poziomu cukru we krwi.

Pomimo że grahamki są korzystniejszym wyborem, nie należy przesadzać z ich spożyciem. Ważne jest stałe kontrolowanie ilości przyjmowanych składników odżywczych i uwzględnienie ich wpływu na poziom glukozy we krwi.

Czytaj także: Dieta cukrzycowa 

Chleb dla diabetyków – przykładowy przepis

Jeżeli pieczywo jest nieodłączną częścią Twojej diety i chcesz mieć pewność, że jego receptura spełnia potrzeby pokarmowe cukrzyków, pokażemy Ci, jak upiec chleb dla cukrzyka.  

Chleb dla diabetyków – przepis i składniki:

  • 400g kaszy jaglanej
  • 400g białego ryżu
  • 150g otrębów pszennych
  • sól kamienna
  • pieprz
  • dowolne ulubione przyprawy

Chleb dla cukrzyka – przepis:

Zagotuj 2,5 litra wody i wrzuć do niej kaszę i ryż. Trzymaj na ogniu przez około 15 minut, dodając w tym czasie przyprawy. Po ugotowaniu zostaw całość pod przykryciem na około 5-10 minut. Kasza i ryż powinny wchłonąć całą wodę. Następnie dodaj 150 gramów otrębów pszennych i dokładnie wymieszaj łyżką. Otręby pochłoną dużą ilość wody, którą należy uzupełnić.
Nabieraj na łyżkę porcję masy i uformuj z niej cienkie mini chlebki, ugniatając je palcami. Ułóż je na papierze do pieczenia, pokrywając całą powierzchnię blachy. Chleb pieczemy w piekarniku przez około godzinę  w temperaturze 250 stopni Celsjusza aż do uzyskania złocistego koloru.

Jak upiec chleb dla cukrzyka – przepis dla każdego

Jak widzisz, przepis na chleb dla cukrzyka bez zakwasu jest bardzo prosty. Takie pieczywo nie tylko zapobiega otyłości, ale również minimalizuje wzdęcia i nie powoduje zaparć. Po upieczeniu smakuje jak najwyższej jakości produkt zbożowy z dobrej piekarni. Możesz go przechowywać w lodówce przez dwa tygodnie bez obawy o utratę świeżości. Pamiętaj, że zalecane spożycie wynosi nie więcej niż 2 kromki dziennie. 

Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź przykładowe śniadanie dla cukrzyka: Śniadanie diabetyka: tosty z awokado, szynką i papryką

Chleb z niskim indeksem glikemicznym

Zastanawiasz się, jak wybrać dobry chleb w sklepie? Popularne dyskonty oferują szeroki wybór pieczywa dla diabetyków. 

Chleb – niski indeks glikemiczny (Lidl i Biedronka): 

  • bułki grahamki, 
  • bułki z pełnego przemiału, 
  • chleb z mąki żytniej, 
  • chleb z mąki razowej, 
  • chleb z mąki owsianej,
  • chleb z dodatkiem betaglukanu, czyli naturalnego błonnika owsianego.

Tak, to możliwe: Lidl, Biedronka czy Oskroba. Chleb dla diabetyków można obecnie kupić w każdym supermarkecie lub piekarni, dlatego nie musisz piec go na własną rękę. 

Czytaj też: “Wypieki dla diabetyków” w najlepszej odsłonie 

Podsumowanie

Osoby z cukrzycą nie muszą rezygnować z chleba, szczególnie gdy jest wypieczony z mąki pełnoziarnistej. Najlepszym wyborem będą wypieki o niskim indeksie glikemicznym, np. chleb dla diabetyków z mąki razowej czy chleb na zakwasie ułatwiających absorpcję składników mineralnych z samych ziaren. Jeśli chcesz piec chleb w domu, wybieraj wysokiej jakości mąkę (1750-2000).

Czytaj więcej: 

Zdrowe pączki na Tłusty Czwartek 

Kolacja diabetyka: Tortilla z szynką i warzywami 

Omlet z jarmużem i pieczarkami: śniadanie diabetyka 

system CGM 

pompa insulinowa 

glukometr 

paski testowe w glukometrze 

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://ptdiab.pl/zalecenia-ptd/zalecania-aktywni-czlonkowie-2023
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Dieta w cukrzycy typu 2. Sprawdź, czy dobrze się odżywiasz

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content