Ćwiczenia siłowe a zespół metaboliczny
Połączone ćwiczenia aerobowe i oporowe dają najlepsze efekty w terapii pacjentów z zespołem metabolicznym – wykazali naukowcy z Zakładu Anatomii…
Cukrzyca jest chorobą, która wiąże się ze zmianami nie tylko w sferze nawyków żywieniowych, pomiarów glukozy i aktywności fizycznej, ale również w sferze emocjonalnej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że choroba wymaga angażowania się w jej leczenie przez cały czas, 7 dni w tygodniu, bez odpoczynku. Diagnoza cukrzycy wiąże się z wieloma zmianami w życiu codziennym. Wraz z rozpoznaniem pojawiają się nowe, dodatkowe czynności, o których każdy pacjent musi pamiętać przez cały czas.
Aby sprawdzić jak cukrzyca wpływa na sferę emocjonalną osób chorych, przeprowadzono już dwie edycje międzynarodowego badania – DAWN (Diabetes Attitudes, Wishes and Needs), które koncentrowało się wokół postaw, życzeń i potrzeb osób chorujących na cukrzycę i było prowadzone w kilkunastu krajach świata. Wyniki zarówno pierwszej jak i drugiej edycji wskazują, że wiele osób odczuwa dyskomfort i zmęczenie chorobą oraz ma poczucie, że cukrzyca dotyka wiele innych sfer ich życia poza sferą zdrowotną (1).
W badaniu DAWN 2 wzięło udział ponad 15 tysięcy uczestników. Przebadano osoby chorujące na cukrzycę, które stanowiły ponad połowę analizowanej grupy (8596 dorosłych z cukrzycą), ich rodziny i bliskich oraz personel medyczny pracujący z diabetykami. Badanie było prowadzone w aż 17 różnych krajach świata, w tym także w Polsce.
Wyniki pokazały, że wiele osób odczuwa dystres związany z leczeniem oraz lęk przed hipoglikemią. Wśród osób badanych prawie połowa osób deklarowała, że czynności związane z leczeniem i samokontrolą cukrzycy zakłócają im wykonywanie codziennych obowiązków. Odsetek pacjentów z prawdopodobną depresją wyniósł średnio 14,8% (w Polsce 19,2%), a dystres związany z cukrzycą deklarowało 41,1% badanych (w Polsce 56,7%).
Zauważono, że choroba dotyka psychologicznie nie tylko samych pacjentów, ale ma ogromne znaczenie również dla najbliższych osób z rodziny, które najbardziej obawiają się epizodów niedocukrzenia u swoich bliskich (2).
Badana grupa członków rodzin chorych liczyła 2057 osób. Zauważono, że ponad połowa badanych zgłaszała obawy o osoby bliskie chorujące na cukrzycę, a zdecydowana większość obaw była skoncentrowana wokół wystąpienia epizodów niedocukrzenia (hipoglikemii). Takie obawy zgłaszało aż 62,1%, a w Polsce nawet więcej (65,2%).
Członkowie rodzin deklarowali chęć większego zaangażowania w opiekę nad chorym (38,7%; w Polsce 31,6%), a także większego zaangażowania w problemy emocjonalne pacjenta związane z chorobą (45,6%; w Polsce 41,4%).
Grupa członków personelu medycznego liczyła 4785 osób opiekujących się chorymi na cukrzycę. Średnio 85,4% (w Polsce 86,6%) spośród nich uważało, że zwiększeniu skuteczności służyłaby większa współodpowiedzialność pacjenta za leczenie.
W obszarach samoleczenia za najważniejszą uznano poprawę w zakresie zdrowego odżywiania (91,6%; w Polsce 94,8%) oraz zwiększenie aktywności fizycznej (93,4%; w Polsce 95,7%) (3).
Połączone ćwiczenia aerobowe i oporowe dają najlepsze efekty w terapii pacjentów z zespołem metabolicznym – wykazali naukowcy z Zakładu Anatomii…
Ruch to zdrowie, ale jeśli chcemy faktycznie ruszać się dla zdrowia, musimy wiedzieć, jak często i jak intensywnie należy to…
Depresja i cukrzyca typu 2 to dwie choroby, które dotykają miliony ludzi na całym świecie. Dotychczas naukowcy wiedzieli, że istnieje…
Kontakt ze zwierzętami jest wykorzystywany do terapii osób z wielorakimi schorzeniami. Czasami samo posiadanie psa czy kota dostarcza wielu doświadczeń…
Zaburzenia jedzenia są coraz częściej występującym zjawiskiem. Pojawiają się w różnych grupach wiekowych i dotyczą także mężczyzn. Wciąż stanowią oni…
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że odpowiednia aktywnosć fizyczna w cukrzycy niesie ze sobą tyle korzyści, że stanowi integralną część kompleksowego…