Cukrzyca u kobiet, czyli czy kobieta z cukrzycą może zajść w ciążę?

cukrzyca u kobiet, cukrzyca a ciąża

Cukrzyca u kobiet nie różni się swoim przebiegiem od cukrzycy u mężczyzn. Wymaga jednak w pewnych okresach życia kobiet odrębnego postępowania, ale także leczenia.

Cukrzyca u kobiet: co z dziećmi?

Lekarz powinien dobrać odpowiedni sposób skutecznej antykoncepcji z uwzględnieniem uwarunkowań zdrowotnych pacjentki. W organizmie kobiet w okresie rozrodczym zachodzą również cykliczne zmiany hormonalne. Wymagają one w wielu przypadkach stosowania różnych wariantów insulinoterapii, które będą dostosowane do cyklu menstruacyjnego. Również kobiety z cukrzycą – podobnie jak swoje rówieśniczki – pragną urodzić i wychować zdrowe dzieci. Dlatego macierzyństwo u kobiety z cukrzycą musi być świadome i poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami.

Ostateczna decyzja o prokreacji należy do kobiety i jej partnera. Niemniej jednak powinna ona zostać poinformowana przez specjalistów o zwiększonym ryzyku dla jej zdrowia i życia jakie niesie z sobą ciąża.

Jakie są przeciwwskazania do ciąży u kobiet chorych na cukrzycę?

  • Znacznego stopnia upośledzenie czynności nerek (zaawansowana nefropatia cukrzycowa)
  • Nieunormowane, oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze
  • Ciężka niepoddająca się leczeniu retinopatia cukrzycowa (ciąża w tym wypadku może pogorszyć przebieg choroby oczu, do utraty wzroku włącznie)
  • Zaawansowana choroba niedokrwienna serca lub przebyty zawał serca
  • Zaawansowane uszkodzenie układu nerwowego autonomicznego (unerwiającego narządy wewnętrzne jak: serce, przewód pokarmowy) ciąża i poród w tym wypadku może być przyczyną nagłego zatrzymania pracy serca.

 

Przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę jest aktualnie także niewyrównana cukrzyca (podwyższone stężenia glukozy we krwi, wahania glikemii, HbA1c >6,5%). Ciąża w tym stanie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

1. Sieradzki J. (red). Cukrzyca Tom 1-2. Warszawa: Via Medica, 2016.

Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także
Cukrzyca posterydowa

Cukrzyca posterydowa

Glikokortykosteroidy to hormony steroidowe odpowiedzialne za wiele procesów metabolicznych w naszym organizmie. W formie syntetycznej stosowane są jako leki o…

Czytaj dalej »

Objawy cukrzycy, czyli czego nie można bagatelizować

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content