Cukrzyca posterydowa
Glikokortykosteroidy to hormony steroidowe odpowiedzialne za wiele procesów metabolicznych w naszym organizmie. W formie syntetycznej stosowane są jako leki o…
Cukrzyca u kobiet nie różni się swoim przebiegiem od cukrzycy u mężczyzn. Wymaga jednak w pewnych okresach życia kobiet odrębnego postępowania, ale także leczenia.
Lekarz powinien dobrać odpowiedni sposób skutecznej antykoncepcji z uwzględnieniem uwarunkowań zdrowotnych pacjentki. W organizmie kobiet w okresie rozrodczym zachodzą również cykliczne zmiany hormonalne. Wymagają one w wielu przypadkach stosowania różnych wariantów insulinoterapii, które będą dostosowane do cyklu menstruacyjnego. Również kobiety z cukrzycą – podobnie jak swoje rówieśniczki – pragną urodzić i wychować zdrowe dzieci. Dlatego macierzyństwo u kobiety z cukrzycą musi być świadome i poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami.
Ostateczna decyzja o prokreacji należy do kobiety i jej partnera. Niemniej jednak powinna ona zostać poinformowana przez specjalistów o zwiększonym ryzyku dla jej zdrowia i życia jakie niesie z sobą ciąża.
Przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę jest aktualnie także niewyrównana cukrzyca (podwyższone stężenia glukozy we krwi, wahania glikemii, HbA1c >6,5%). Ciąża w tym stanie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.
1. Sieradzki J. (red). Cukrzyca Tom 1-2. Warszawa: Via Medica, 2016.
Glikokortykosteroidy to hormony steroidowe odpowiedzialne za wiele procesów metabolicznych w naszym organizmie. W formie syntetycznej stosowane są jako leki o…
Cukrzyca jako globalna pandemia Główną przyczyną cukrzycy typu 2 jest globalna epidemia otyłości i siedzący tryb życia, który wpływa na…
W dzisiejszych czasach stres towarzyszy nam w wielu sytuacjach – powodują go różne czynniki życia codziennego, czy też sytuacje w…
Obecnie mówi się o cukrzycy w kontekście epidemii światowej, która swoim zasięgiem dotyka coraz to młodsze pokolenia. Często cukrzycę kojarzy…
Karta diabetyka to przydatny dokument, oznajmiający, że chorujemy na cukrzycę. Warto zawsze mieć ją przy sobie na wypadek niespodziewanej utraty…
Bezpłatny dzienniczek samokontroli diabetyka, który możesz wydrukować. Pobierz z naszej strony i regularnie notuj swoje pomiary glikemii.