Antykoncepcja w cukrzycy

wsparcie w cukrzycy cukrzyca.pl antykoncepcja w cukrzycy

Skuteczna antykoncepcja w cukrzycy jest niezbędnym elementem troski o zdrowie kobiet. Zaplanowanie ciąży w okresie dobrego wyrównania metabolicznego i braku innych zdrowotnych przeciwwskazań jest najlepszym sposobem uniknięcia powikłań u dziecka i negatywnego wpływu na organizm matki.

Jeśli chorujesz na cukrzycę i myślisz o dziecku, to pamiętaj, że w trosce o Ciebie i dziecko, ciąża powinna być dobrze zaplanowana. Jeśli nie masz wyrównanej cukrzycy, pamiętaj o stosowaniu antykoncepcji. Proponujemy zwrócić się o pomoc do ginekologa mającego doświadczenie w prowadzeniu kobiet z cukrzycą, który powinien pomóc dobrać najlepszą dla Ciebie metodę antykoncepcji.

Antykoncepcja w cukrzycy: Kiedy można stosować hormony?

Ta forma antykoncepcji dopuszczalna jest u młodych kobiet (<35 roku życia), niepalących papierosów, bez nadciśnienia tętniczego, bez otyłości (BMI<35 kg/m2), bez rozwiniętych zaawansowanych powikłań cukrzycy jak retinopatia i cukrzycowa choroba nerek.

Kiedy antykoncepcja hormonalna u kobiet z cukrzycą jest przeciwwskazana?

Nie należy stosować antykoncepcji hormonalnej w następujących przypadkach:

  • W cukrzycy o chwiejnym i niewyrównanym przebiegu
  • Krótko po rozpoznaniu choroby (do momentu ustabilizowania glikemii i sposobu leczenia cukrzycy)
  • W przypadku obecności przewlekłych powikłań cukrzycowych (retinopatia, choroba nerek lub choroby dużych naczyń: choroba wieńcowa serca czy miażdżyca kończyn dolnych)
  • Gdy jest podwyższony cholesterol lub triglicerydy oraz występuje nadciśnienie tętnicze
  • Nie stosuje się tej formy zabezpieczenia również w przypadku współistnienia innych chorób, które stanowią do niej przeciwwskazania

Jaki preparat antykoncepcyjny wybrać?

Przy wyborze preparatu antykoncepcyjnego powinno się wybrać ten o najmniejszym wpływie na gospodarkę węglowodanową. Wydaje się, że metodą z wyboru jest minitabletka gestagenna.

W przypadku przeciwwskazań albo braku akceptacji doustnej antykoncepcji hormonalnej można wybrać:

  • Metody naturalne (trzeba pamiętać jednak, że u kobiet z cukrzycą występują zaburzenia miesiączkowania i ta forma może okazać się nieskuteczna) – odsetek ciąż to około 6-25%
  • Metody mechaniczne (prezerwatywy, kapturki na szyjkę macicy u kobiet) – odsetek ciąż około 15%
  • Metody chemiczne (gąbki dopochwowe, środki plemikobójcze) – odsetek ciąż wynosi od kilku do 30%
  • Wkładki wewnątrzmaciczne – zalecane raczej u wieloródek, uważa się tą formę za skuteczną i polecaną u kobiet z zaawansowaną cukrzycą (w obecności powikłań i przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej). Zwiększa jednak ryzyko zakażeń narządów rodnych, czemu sprzyja dodatkowo obecność cukrzycy.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Antykoncepcja w cukrzycy

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content