Przelicznik jednostek cukru we krwi mg/dL na mmol/L
Wartość stężenia glukozy we krwi jest wyrażana w dwóch jednostkach mmol/L (milimol na litr) lub mg/dL (miligram na decylitr). Sprawdź,…
Cukrzyca jest silnym czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Również u grupie osób z nieprawidłowym profilem lipidowym częściej występują takie powikłania jak: nefropatia i retinopatia cukrzycowa.
Dlatego Dlatego tak ważne jest wyrównanie gospodarki lipidowej w cukrzycy, a w razie stwierdzenia hiperlipidemii podjąć leczenie.
Dla cukrzycy charakterystyczna jest tak zwana “aterogenna dyslipidemia”- związana z dużym ryzykiem rozwoju miażdżycy. Charakteryzuje się przede wszystkim wzrostem poziomu trójglicerydów oraz spadkiem stężenia cholesterolu HDL (1).
Przy bardzo dużych wartościach glikemii i wysokiej wartości HbA1c wzrasta wtórnie stężenia trójglicerydów. W celu ich obniżenia należy przede wszystkim wyrównać cukrzycę.
1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna. 2018;4(1):1-92.
Wartość stężenia glukozy we krwi jest wyrażana w dwóch jednostkach mmol/L (milimol na litr) lub mg/dL (miligram na decylitr). Sprawdź,…
Robienie zastrzyków z insuliny to czynność, której towarzyszy ból i dyskomfort. Jednym z najczęstszych powikłań skórnych, związanych z wkłuciami w…
Podczas badań krwi zleconych przez lekarza często wymagane jest sprawdzenie stężenia cholesterolu. W wynikach badania lipidogramu standardowo można znaleźć oznaczenie…
Trójglicerydy to tłuszcze proste wytwarzane w wątrobie z węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Ich obecność jest ważna dla organizmu, jednak podwyższone…
Poziom cukru we krwi, inaczej poziom glukozy we krwi, to parametr opisujący ilość glukozy znajdującej się w osoczu krwi żylnej…
Integralną częścią każdego glukometru są paski testowe sygnowane dla danego modelu. Glukometr bez pasków testowych staje się bezużyteczny. Każdy pomiar…