Cukrzyca posterydowa
Glikokortykosteroidy to hormony steroidowe odpowiedzialne za wiele procesów metabolicznych w naszym organizmie. W formie syntetycznej stosowane są jako leki o…
We współczesnej diabetologii dużą wagę przykłada się do indywidualizacji celów, a także terapii. Wśród osób chorych na cukrzycę należy wprowadzić leczenie, które będzie miało na celu uzyskanie wartości docelowych w zakresie glikemii, ciśnienia tętniczego, lipidogramu, czy masy ciała.
Podstawowym celem najczęściej będzie osiągnięcie prawidłowych poziomów glukozy we krwi. Dokładne metody terapeutyczne będą różne w zależności od rodzaju oraz przebiegu cukrzycy. Warto pamiętać, że schemat postępowania wygląda zupełnie inaczej w przypadku cukrzycy typu 1 oraz 2. W cukrzycy typu 1 jedynym możliwym sposobem leczenia jest wprowadzenie insulinoterapii, ponieważ u podłoża tej choroby leży bezwzględny niedobór insuliny w organizmie. W przypadku cukrzycy typu 2 najczęściej początkowo, po rozpoznaniu choroby stosuje się leki, które obniżają oporność komórek na insulinę, poprawiają jej działanie oraz nasilają wydzielenia insuliny z trzustki.
W każdym typie cukrzycy oraz na każdym etapie choroby istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta, ale także aktywność fizyczna. Stosowana dieta powinna uwzględniać takie czynniki jak dotychczasowe nawyki żywieniowe pacjenta, czy jego tryb życia. Podczas opracowywania założeń dietetycznych kluczowa będzie odpowiednia podaż węglowodanów w diecie, szczególnie węglowodanów przyswajalnych w poszczególnych posiłkach. W tej kwestii najlepiej jest kierować się wymiennikami węglowodanowymi (WW), ale także indeksem glikemicznym (IG) oraz ładunkiem glikemicznym (ŁG) produktów. Wielokierunkowe korzyści przynieść może wprowadzenie aktywności fizycznej. Jest ona integralną częścią kompleksowego leczenia choroby. Wysiłek fizyczny wpłynie korzystanie nie tylko na kontrolę glikemii, ale także wrażliwość tkanek na insulinę czy profil lipidowy. Wspomoże on także redukcję masy ciała.
Nie należy zapominać także o tym, że na kompleksowe leczenie cukrzycy oprócz unormowania glikemii, wpływać będzie także wyrównanie gospodarki lipidowej czy prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego. Kolejnym ważnym elementem będzie zapobieganie oraz leczenie powikłań towarzyszących cukrzycy (2).
Kluczowym aspektem każdego programu leczenia cukrzycy jest stała edukacja pacjenta i jego rodziny. Za edukację odpowiada lekarz specjalista oraz inni członkowie zespołu terapeutycznego: pielęgniarka edukacyjna lub wykwalifikowany edukator, dietetyk, psycholog. Bardzo istotne jest wsparcie rodziny i przyjaciół , którzy są świadomi trudności, z jakimi zmaga się chory.
1. Sieradzki J. (red). Cukrzyca Tom 1-2. Warszawa: Via Medica, 2016.
2. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna. 2018;4(1):1-92.
Glikokortykosteroidy to hormony steroidowe odpowiedzialne za wiele procesów metabolicznych w naszym organizmie. W formie syntetycznej stosowane są jako leki o…
Cukrzyca jako globalna pandemia Główną przyczyną cukrzycy typu 2 jest globalna epidemia otyłości i siedzący tryb życia, który wpływa na…
W dzisiejszych czasach stres towarzyszy nam w wielu sytuacjach – powodują go różne czynniki życia codziennego, czy też sytuacje w…
Obecnie mówi się o cukrzycy w kontekście epidemii światowej, która swoim zasięgiem dotyka coraz to młodsze pokolenia. Często cukrzycę kojarzy…
Karta diabetyka to przydatny dokument, oznajmiający, że chorujemy na cukrzycę. Warto zawsze mieć ją przy sobie na wypadek niespodziewanej utraty…
Bezpłatny dzienniczek samokontroli diabetyka, który możesz wydrukować. Pobierz z naszej strony i regularnie notuj swoje pomiary glikemii.