Ćwiczenia siłowe a zespół metaboliczny
Połączone ćwiczenia aerobowe i oporowe dają najlepsze efekty w terapii pacjentów z zespołem metabolicznym – wykazali naukowcy z Zakładu Anatomii…
Ruch to zdrowie, ale jeśli chcemy faktycznie ruszać się dla zdrowia, musimy wiedzieć, jak często i jak intensywnie należy to robić. Okazuje się, że wystarczy podczas spaceru kontrolować tempo chodzenia. To jest nawet istotniejsze od minut w ruchu. Według najnowszych badań im szybciej się ruszamy, tym bardziej zmniejszamy ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Cukrzyca typu 2 to współczesna choroba cywilizacyjna. Mają na nią wpływ przede wszystkim otyłość oraz uwarunkowania genetyczne. Podstawą leczenia i profilaktyki jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna.
Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowia każdego człowieka. Spacer to najprostsza forma ruchu i wielokrotnie już udowadniano, że nawet krótki spacer ma wpływ na nasze zdrowie, a nawet na niższy poziom glikemii u diabetyków. Tym razem badacze z Iranu przyjrzeli się, jak tempo chodzenia wpływa na nasze samopoczucie i wyniki badań. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie „British Journal of Sports Medicine” (1).
Zespół przeanalizował 10 badań opublikowanych w latach 1999–2022, które obejmowały okresy obserwacji trwające od trzech do 11 lat. Do badania włączono łącznie 508 121 dorosłych pacjentów z Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że czas spędzony w ruchu nie jest tak istotny, jak tempo, w jakim się poruszamy.
W porównaniu z chodzeniem z prędkością mniejszą niż 3 km/h, średnia lub normalna prędkość chodzenia wynosząca 3–5 km/h wiązała się z o 15 procent niższym ryzykiem cukrzycy typu 2, niezależnie od czasu spędzonego na marszu.
Ryzyko zmniejszało się jeszcze bardziej wraz ze wzrostem tempa. Przy szybkim marszu z prędkością 5-6 km/h, ryzyko cukrzycy typu 2 zmniejszało się aż o 24 procent! Wśród osób, chodzących z prędkością większą niż 6 km/h, ryzyko wystąpienia tej choroby było nawet o 39 procent niższe (2).
“Większa prędkość chodzenia wiąże się z lepszą sprawnością krążeniowo-oddechową i siłą mięśni. Szybki marsz pomaga w utracie wagi, a to może poprawić wrażliwość na insulinę. Z kolei brak aktywności fizycznej ogranicza zdolność mięśni do wykorzystania glukozy i skutkuje zmniejszeniem masy mięśniowej, a to pogłębia problemy zdrowotne i zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę”, wyjaśnia w wywiadzie dla medicalnewstoday.com dr Minsha Sood, endokrynolog ze szpitala Northwell Lenox Hill w Nowym Jorku (3).
Wyniki tego badania kolejny raz udowadniają, że sprawne i zdrowe mięśnie są ważnym czynnikiem warunkującym zdrowie całego organizmu.
“Zacznij od upewnienia się, że nie masz otwartych ran lub skaleczeń na stopach i nosisz odpowiednie obuwie, aby uniknąć niepotrzebnych urazów stóp/skóry podczas chodzenia” – radzi Sood. “Zacznij korzystać z krokomierza lub innego urządzenia umożliwiającego liczenie kroków i monitoruj swoją naturalną aktywność przez 5 do 7 dni, aby zaobserwować średnią dzienną liczbę kroków. Zwiększaj średnią dzienną liczbę kroków o 1 000 kroków co 1 do 2 tygodni, aż osiągniesz co najmniej 7 500 do 8 000 kroków dziennie”.
Bardzo wartościowe jest dodanie spacerów po posiłkach — badania wykazały, że krótki ruch po posiłkach zmniejsza wyrzut glukozy, utrzymując glikemie w normie. Na początku może to być nawet po prostu powstanie od stołu i pochodzenie po mieszkaniu. W kolejnych dniach warto wyjść z domu.
Przedstawiamy najważniejsze rady, które pomogą Wam włączyć spacery w swój codzienny harmonogram dnia:
Połączone ćwiczenia aerobowe i oporowe dają najlepsze efekty w terapii pacjentów z zespołem metabolicznym – wykazali naukowcy z Zakładu Anatomii…
Depresja i cukrzyca typu 2 to dwie choroby, które dotykają miliony ludzi na całym świecie. Dotychczas naukowcy wiedzieli, że istnieje…
Kontakt ze zwierzętami jest wykorzystywany do terapii osób z wielorakimi schorzeniami. Czasami samo posiadanie psa czy kota dostarcza wielu doświadczeń…
Zaburzenia jedzenia są coraz częściej występującym zjawiskiem. Pojawiają się w różnych grupach wiekowych i dotyczą także mężczyzn. Wciąż stanowią oni…
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że odpowiednia aktywnosć fizyczna w cukrzycy niesie ze sobą tyle korzyści, że stanowi integralną część kompleksowego…
W leczeniu cukrzycy, poza terapią farmakologiczną i odpowiednio dobraną dietą, dużą rolę odgrywa wysiłek fizyczny. Wyniki badań sugerują, że u…