Zmiany skórne w cukrzycy
Suchość skóry, wolniejsze gojenie się ran czy zwiększona podatność na infekcje, to tylko niektóre przypadłości, z jakimi spotykają się pacjenci…
Zastanawiałeś się kiedyś jak działa trzustka zdrowej osoby? Jaką pełni funkcję w organizmie i co się dzieje z jedzeniem po jego połknięciu?
To co zjadasz w ciągu dnia ma ogromny wpływ na to jaki masz poziom glukozy we krwi i ile masz energii do wykonywania codziennych czynności. Do trzech podstawowych składników odżywczych zaliczamy węglowodany, białka i tłuszcze. Węglowodany dzielą się na tzw cukry proste (np. glukoza, fruktoza) i złożone (np. skrobia). Po zjedzeniu posiłku bogatego w węglowodany złożone, są one rozkładane w procesie trawienia na mniejsze cząstki, czyli na cukry proste. Aby Twój organizm mógł funkcjonować w sposób prawidłowy, komórki które go tworzą potrzebują paliwa, a tym paliwem jest właśnie jeden z cukrów prostych, czyli glukoza. Jest to podstawowe źródło energii, bez którego nie mogą zachodzić najważniejsze procesy metaboliczne.
Aby jedzenie było odpowiednio wykorzystywane, potrzebna jest dobrze funkcjonująca trzustka. U zdrowego człowieka ten organ pełni funkcje wydzielnicze – wydziela enzymy (funkcja zewnątrzwydzielnicza), które ułatwiają trawić pokarm oraz produkuje hormony (funkcja wewnątrzwydzielnicza), do których zaliczamy między innymi insulinę oraz glukagon. Za produkcję insuliny są odpowiedzialne komórki beta trzustki w wyspach Langerhansa, a za produkcję glukagonu (który prowadzi do uwolnienia zapasów glukozy zmagazynowanej w postaci glikogenu w przypadku za niskiego poziomu glukozy we krwi) są odpowiedzialne komórki alfa wysp trzustki (2).
Glukoza, która jest dostarczana z pożywienia może być odpowiednio wykorzystywana tylko i wyłącznie dzięki obecności hormonu takiego jak insulina. Jak już wcześniej wspomniano, insulina jest wytwarzana przez komórki beta trzustki w wyspach Langerhansa. Za pomocą insuliny zachodzi też magazynowanie zapasów glukozy w wątrobie w formie glikogenu. Zapasy te są wykorzystywane przez organizm w okresie pomiędzy posiłkami oraz w czasie podejmowania aktywności fizycznej. Organizm potrzebuje niewielkich ilości insuliny między posiłkami i w nocy, dlatego też trzustka produkuje przez całą dobę niewielkie ilości insuliny i jest określane jako tzw. wydzielanie podstawowe. Natomiast w momencie kiedy spożywasz posiłek (zwłaszcza taki, który jest bogaty w węglowodany) to wydzielanie insuliny przez komórki β trzustki znacznie wzrasta. Tzw. poposiłkowe wydzielanie insuliny ma zapobiec wzrostowi stężenia glukozy we krwi w związku ze zjadanymi węglowodanami. Z kolei duży nadmiar energii, który przedostaje się do komórek jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej (3).
Gdy chorujesz na cukrzycę, ten mechanizm jest zaburzony, trzustka nie jest w stanie samodzielnie produkować insuliny, przez co transport glukozy jest niemożliwy i, aby nie doprowadzić do wyniszczenia organizmu, to pacjenci chorujący na cukrzycę typu 1 są zmuszeni podawać sobie insulinę w postaci zastrzyków zarówno między, jak i przed posiłkami.
Suchość skóry, wolniejsze gojenie się ran czy zwiększona podatność na infekcje, to tylko niektóre przypadłości, z jakimi spotykają się pacjenci…
Obecność ketonów w moczu to niepokojący objaw, który może świadczyć o rozwoju cukrzycy typu 1, chorobie alkoholowej czy ekstremalnym nieodżywieniu….
Poziom cukru we krwi, inaczej poziom glukozy we krwi, to parametr opisujący ilość glukozy znajdującej się w osoczu krwi żylnej…
Hipoglikemia, czyli zbyt niski cukier we krwi lub inaczej niedocukrzenie, to stan, którego boi się każdy diabetyk. Występuje, gdy poziom…
Hipoglikemia to niebezpieczne, ostre powikłanie cukrzycy, które rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l),…
Hiperglikemia to podwyższony poziom glukozy we krwi. U osób zdrowych norma glikemii na czczo wynosi 70-99 mg/dl. U diabetyków o…