Jak powinno wyglądać optymalne wyrównanie glikemii?

jak powinno wyglądac optymalne wyrównanie glikemii

Aktualnie w diabetologii zwraca się dużą uwagę na indywidualizację celów oraz na intensyfikację terapii. U każdej osoby chorej na cukrzycę (przede wszystkim cukrzycę typu 2) podczas ustalenia zarówno celów jak i strategii terapeutycznej powinno się zwrócić uwagę na czynniki takie jak:

  • postawa pacjenta
  • zaangażowanie pacjenta w leczenie choroby
  • stopień ryzyka wystąpienia hipoglikemii oraz ewentualne jej konsekwencje, które są szczególnie istotne dla osób w starszym wieku, u których współwystępują np. choroby układu krążenia
  • czas trwania cukrzycy
  • oczekiwania długość życia
  • występowanie poważnych powikłań naczyniowych
  • inne choroby współtowarzyszące
  • stopień edukacji pacjenta

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2019 roku dotyczące kryteriów wyrównania gospodarki węglowodanowej w cukrzycy podają jako ogólnie wartości, do których powinny dążyć osoby z cukrzycą jako HbA1c ≤ 7 % (≤ 53 mmol/mol). W przypadku chorych na cukrzycę typu 1, krótkotrwałej cukrzycy typu 1 oraz u dzieci i młodzieży wartości zalecane są niższe i wynoszą HbA1c ≤ 6,5 % (≤ 48 mmol/mol).

  • w samokontroli na czczo i przed posiłkiem: 80-110 mg/dl (4,4-6,1 mmol/l)
  • 2 godz. po posiłku <140 mg/dl (7,8 mmol/l)

U kobiet z cukrzycą przedciążową planujących ciążę ze względu na ryzyko występowania powikłań ze strony płodu należy jeszcze bardziej dążyć do idealnego wyrównania cukrzycy z osiągnięciem stanu HbA1c <6,5 %, a u kobiet II i III trymestrze ciąży nawet <6,0 %.

Warto pamiętać, że równie ważne jak wyrównanie glikemii jest wyrównanie gospodarki lipidowej, jak i prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego. Wraz ze wzrostem stężenia HbA1c we krwi rośnie także ryzyko rozwoju miażdżycy oraz powikłań dotyczących małych naczyń krwionośnych (mikroangiopatia).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna. 2018;4(1):1-92.

Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Leki w cukrzycy: wskazania, przeciwskazania i dawkowanie

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content