Wykrycie cukrzycy: jak rozpoznać cukrzycę?

wykrycie cukrzycy jak rozpoznać cukrzycę diabetk

Prawidłowe stężenie glukozy w krwi żylnej na czczo (badanie w laboratorium) nie przekracza 100 mg/dl (5,6 mmol/l).

Pamiętaj, że przed wykonaniem tego testu powinno się wstrzymać od spożywania jakichkolwiek posiłków na 8-12 godzin, a dzień wcześniej stosować normalną dietę.

Wykrycie cukrzycy: kiedy zatem o nim mówimy?

Rozpoznanie cukrzycy

Gdy stężenie glukozy o jakiejkolwiek porze dnia (glikemia przygodna) przekracza 200 mg/dl i oprócz tego występują objawy związane z hiperglikemią możemy rozpoznać cukrzycę.

Gdy zostało wykonane oznaczenie glukozy na czczo we krwi żylnej (nie na podstawie oznaczenia na glukometrze), a uzyskana wartość mieści się w zakresie 100-125 mg/dl możemy wtedy mówić o nieprawidłowej glikemii na czczo. W takim wypadku dla pewności warto wykonać  test doustnego obciążenia glukozą. Natomiast w przypadku, gdy stężenie glukozy w surowicy krwi przekracza 126 mg/dl (7 mmol/l) a wartość taka została wykryta dwukrotnie, w dwóch niezależnych pomiarach wtedy również możemy mówić o cukrzycy.

Test doustnego obciążenia glukozą

Badanie wykonywane jest zwykle w godzinach porannych, pacjent koniecznie powinien zgłosić się na badanie na czczo (8-12 godzin). Najczęściej pacjenci są poproszeni o zabranie swojej własnej glukozy (do nabycia w aptekach w opakowaniach 80 g, 100 g – do badania potrzebne jest zwykle 75 g glukozy).

Krew jest pobierana na czczo, następnie pacjent zostaje poproszony o wypicie glukozy rozpuszczonej w szklance wody w ciągu 5 minut (wypicie aż tak słodkiego napoju do przyjemności niestety nie należy- można zabrać z sobą cytrynę i dodać kilka jej kropel do roztworu glukozy).

Po 2 godzinach należy zgłosić się ponownie na pobranie krwi w celu oznaczenia stężenia glukozy.

Należy pamiętać, że w trakcie trwania testu nie należy podejmować żadnej aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna może wpłynąć na wyniki testu i stężenie glukozy może okazać się niższe niż w rzeczywistości (1).

Interpretacja wyników testu

Stężenie glukozy w surowicy krwi po 2 godzinach od obciążenia glukozą:

  • < 140 mg/dl – wartości prawidłowa
  • 140-199 mg/dl – nieprawidłowa tolerancja glukozy
  • > 200 mg/dl – cukrzyca

 

Nieprawidłowa tolerancję glukozy i nieprawidłową glikemię na czczo określa się jako stan przedcukrzycowy. Stan przedcukrzycowy stanowi istotny czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy. Aby zapobiec rozwojowi cukrzycy należy podjąć odpowiednie działania profilaktyczne obejmujące wdrożenie odpowiedniej diety, redukcję masy ciała oraz zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna. 2018;4(1):1-92.

Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Jak funkcjonuje zdrowy organizm?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content