Ćwiczenia siłowe a zespół metaboliczny
Połączone ćwiczenia aerobowe i oporowe dają najlepsze efekty w terapii pacjentów z zespołem metabolicznym – wykazali naukowcy z Zakładu Anatomii…
Depresja i cukrzyca typu 2 to dwie choroby, które dotykają miliony ludzi na całym świecie. Dotychczas naukowcy wiedzieli, że istnieje związek między tymi dwoma schorzeniami, ale nie było pewności, czy depresja może być bezpośrednią przyczyną cukrzycy typu 2.
Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z angielskiego Uniwersytetu w Surrey wskazują na bezpośredni związek między depresją a rozwojem cukrzycy typu 2. Odkrycie to może mieć ogromne znaczenie dla zapobiegania rozwojowi tej choroby i udzielania odpowiedniego wsparcia osobom, które cierpią na depresję.
Badacze analizowali dane zebrane w Wielkiej Brytanii i Finlandii. Przebadano 19 tys. osób z cukrzycą typu 2, 5 tys. osób ze zdiagnozowaną depresją i 153 tys. osób, które same zgłaszały, że mają objawy depresji.
Ich badania wykazały, że depresja może bezpośrednio powodować wzrost ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Odkrycie to jest szczególnie ważne, ponieważ wcześniejsze badania sugerowały jedynie związek między tymi dwoma schorzeniami, ale nie udowodniono, że depresja może być przyczyną cukrzycy typu 2.
Teraz naukowcy mają bardziej konkretną podstawę do udzielania wsparcia osobom z depresją w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.
Naukowcy odkryli, że tylko 36,5% wpływu depresji na cukrzycę typu 2 można jednocześnie wytłumaczyć otyłością. Wskazali także siedem wariantów genetycznych, które przyczyniają się zarówno do cukrzycy typu 2, jak i do depresji (1).
To odkrycie sugeruje, że istnieje pewne wspólne dziedziczenie genetyczne, które może predysponować do rozwoju obu tych schorzeń.
To ważne odkrycie może pomóc lekarzom w identyfikacji osób, które są bardziej narażone na rozwinięcie cukrzycy typu 2, zwłaszcza jeśli wcześniej miały depresję. Dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze zapobieganie rozwojowi choroby i udzielanie odpowiedniego wsparcia pacjentom.
W świetle najnowszych badań, naukowcy i eksperci zalecają, aby osoby cierpiące na depresję poddały się badaniom w kierunku cukrzycy typu 2.
Badanie to może pomóc w identyfikacji ryzyka rozwoju choroby i podjęciu odpowiednich działań prewencyjnych. Osoby, które wcześniej miały depresję lub nadal na nią cierpią, powinny skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i ustalenia planu profilaktycznego. Wczesne wykrycie i zapobieganie cukrzycy typu 2 może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia i jakości życia pacjentów (2).
Najnowsze badania naukowe potwierdzają bezpośredni związek między depresją a rozwojem cukrzycy typu 2.
Depresja może bezpośrednio powodować wzrost ryzyka rozwoju tej choroby. Odkrycie to ma ogromne znaczenie dla zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 2 i udzielania odpowiedniego wsparcia osobom, które cierpią na depresję. Osoby cierpiące na depresję powinny poddać się badaniom w kierunku cukrzycy typu 2, aby zidentyfikować swoje ryzyko oraz podjąć odpowiednie działania prewencyjne. Wczesne wykrycie i zapobieganie cukrzycy typu 2 może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i jakości życia pacjentów.
Połączone ćwiczenia aerobowe i oporowe dają najlepsze efekty w terapii pacjentów z zespołem metabolicznym – wykazali naukowcy z Zakładu Anatomii…
Ruch to zdrowie, ale jeśli chcemy faktycznie ruszać się dla zdrowia, musimy wiedzieć, jak często i jak intensywnie należy to…
Kontakt ze zwierzętami jest wykorzystywany do terapii osób z wielorakimi schorzeniami. Czasami samo posiadanie psa czy kota dostarcza wielu doświadczeń…
Zaburzenia jedzenia są coraz częściej występującym zjawiskiem. Pojawiają się w różnych grupach wiekowych i dotyczą także mężczyzn. Wciąż stanowią oni…
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że odpowiednia aktywnosć fizyczna w cukrzycy niesie ze sobą tyle korzyści, że stanowi integralną część kompleksowego…
W leczeniu cukrzycy, poza terapią farmakologiczną i odpowiednio dobraną dietą, dużą rolę odgrywa wysiłek fizyczny. Wyniki badań sugerują, że u…