Zwierzę dla cukrzyka: czy pies wyczuwa hipoglikemię?

pies a cukrzyca

Kontakt ze zwierzętami jest wykorzystywany do terapii osób z wielorakimi schorzeniami. Czasami samo posiadanie psa czy kota dostarcza wielu doświadczeń wpływających pozytywnie na stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Czy cukrzyk powinien zdecydować się na zwierzaka? Czy psy potrafią wyczuwać hipoglikemię?

Zalety posiadania zwierzaka: wyniki badań

Obecność zwierząt przynosi wiele korzyści. Badania wykazały, że właściciele psów:

  • więcej się ruszają, co zmniejsza ryzyko otyłości
  • lepiej reagują na stres, dzięki czemu są mniej podatni na infekcje
  • mają niższe ciśnienie tętnicze
  • mają większe szanse przeżyć zawał serca

Posiadanie zwierzęcia zaleca się więc osobom z chorobami układu krążenia, ale także cukrzykom.

Pies a cukrzyca

Cukrzyca typu 2 wymaga przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia. Podstawą jest zachowanie diety i aktywność fizyczna.

Posiadanie psa zmusza do regularnych i dłuższych spacerów.

Także stres związany z chorobą, częste depresje jej towarzyszące, łagodzi obecność domowego zwierzaka. Jego przywiązanie i pieszczoty łagodzą uczucie osamotnienia i zdecydowanie poprawiają nastrój.

Ale to nie wszystko… Pies potrafi wyczuć nadchodzący stan hipoglikemiczny

Psy wykrywające hipoglikemię u diabetyka

Jak twierdzą brytyjscy badacze, psy mogą być skuteczną pomocą dla osób cierpiących na cukrzycę. Dzięki ich bardzo wyczulonemu węchowi mogą dać znać, gdy poziom cukru we krwi spadnie na tyle, by u chorego rozpoczął się epizod hipoglikemii. Epizody hipoglikemii mogą pojawić się nagle, bez wcześniejszych objawów, powodując drgawki, dezorientację, poczucie zagubienia, a także utratę przytomności.

Przeprowadzono testy z udziałem osób, chorujących na cukrzycę minimum kilkanaście lat. W warunkach laboratoryjnych był obniżany poziom cukru we krwi, a następnie specjalne urządzenie wykrywało zmiany chemiczne w wydychanym powietrzu. Okazało się, że w czasie hipoglikemii poziom jednego ze związków organicznych – izoprenu – wyraźnie się zwiększał, czasami nawet dwukrotnie. Izopren jest wrażliwym na ciepło związkiem organicznym.

Hipoglikemia ma zapach

Badania wykazały, że psy są w stanie wyczuć izopren bez większych problemów. Może to więc być podstawą szkolenia czworonogów właśnie w tym kierunku.

Na wykrywanie przez psy hipoglikemii prawdopodobnie składa się kilka czynników, ale najważniejszym jest zmysł węchu. Pies posiada około 100 000 razy lepszy węch niż ludzie.

Człowiek z obniżonym stężeniem glukozy we krwi zazwyczaj poci się i emituje specyficzny zapach, który jest niewyczuwalny dla człowieka.

Możliwe jest też wyszkolenie psa do wyczuwania hiperglikemii, czyli stanu odwrotnego do niedocukrzenia organizmu. Człowiek z bardzo wysokim stężeniem glukozy we krwi wytwarza tzw. ciała ketonowe. Może to prowadzić do zagrażającej życiu „śpiączki ketonowej”. Co ciekawe, ludzki nos czasem jest w stanie wyczuwać charakterystyczny zapach acetonu z ust chorego. Tym bardziej psy, z o wiele bardziej wyczulonym węchem, będą w stanie wyczuwać ten zapach.

Jak pies wskazuje na hipoglikemię?

Koncepcja psów szkolonych do asystowania diabetykom, tzw. diabetes alert dogs, zrodziła się w Stanach Zjednoczonych. Już w 1992 roku zauważono, że część psów wykazuje specyficzne zachowania, gdy ich właściciel zaczynał wpadać w stan hipoglikemii.

Psy bardzo rożnie reagowują na zmianę poziomu cukru. Zdarza się często, że nieszkolone psy zauważają zmiany w zachowaniu i zapachu właściciela i same zaczynają zachowywać się inaczej niż zwykle, zwracając uwagę otoczenia. Dlatego tak ważne jest szkolenie psów w tym kierunku.

Pies może być szkolony do wykonywania konkretnych gestów: zarzucanie łap na szyję, uderzanie łapą o kolano lub szkolony do zawiadamiania opiekunów chorego w podobny sposób. Pies jest w stanie wyczuć nawet minimalne spadki glukozy, a więc ostrzega o tym dużo wcześniej niż chory byłby zdolny przewidzieć.

Dla kogo pies wykrywający hipoglikemię?

Pies sygnalizujący niedocukrzenie skierowany jest szczególnie dla diabetyków, którzy poddani są konieczności wielokrotnych wstrzyknięć insuliny.

Szczególnie wielką pomoc może przynieść osobom samotnym oraz osobom z częstymi epizodami hipoglikemii.

Sprawdza się też w przypadku osób starszych, które same nie sygnalizują zmian w samopoczuciu. Niektórzy mają problem w rozpoznawaniu u siebie objawów niedocukrzenia i dla tych osób pies mógłby okazać się nieocenioną pomocą.

Są w Polsce ośrodki szkolące psy dla diabetyków, jednak takie szkolenie potrafi kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Czasami ośrodki podejmują się szkolenia psów właścicieli z cukrzycą, by pomagali w wykrywaniu hipoglikemii. Szkolenie takie trwa około 6 miesięcy.

W badaniach wykazano, że około 75% diabetyków posiadających psa asystującego odczuwało mniejszy strach przed stanami hipo- i hiperglikemii, zwiększyli ilość swojej aktywności fizycznej oraz deklarowali poprawę jakości życia (1).

 

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://zdrowiewpraktyce.pl/cukrzyca-i-metabolizm/zwierze-dla-cukrzyka-pomoc-w-hipoglikemii-i-nie-tylko-1557.html
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

MOTYW + AKCJA = Jak się motywować do leczenia cukrzycy?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content