Podatek cukrowy w Polsce: Polacy zjadają ponad 40 kg cukru rocznie!
W ostatnich latach spożycie cukru na osobę w Polsce drastycznie wzrosło. Aż o kilka procent wzrosła liczba osób z nadwagą…
Od listopada 2019 r. w Polsce refundacją została objęta nowa grupa leków – flozyny czyli inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego 2 (ang. sodium glucose cotransporter 2 – SGLT2). Są to leki doustne stosowane w farmakoterapii głównie chorych1 z cukrzycą typu 2. Refundacji na polskim rynku podlegają trzy preparaty: Invokana (kanagliflozin), Forxiga (dapagliflozin) i Jardiance (empagliflozin).
Mechanizm działania flozyn opiera się przede wszystkim na hamowaniu transportu zwrotnego glukozy w nerkach, zmniejszając tym samym próg nerkowy dla glukozy (stan w którym glukoza osiąga stężenie graniczne w osoczu), nasilając glukozurię, czyli wydalanie nadmiaru cukru z moczem.
Leki te działają zatem hipoglikemizująco, niezależnie od działania insuliny, zmniejszając toksyczny wpływ glukozy na czynność wielu komórek. Dodatkowo, w związku z glukozurią prowadzą również do spalania kalorii. Wpływają zatem pośrednio na redukcję masy ciała i w konsekwencji zmniejszają insulinooporność. Liczne dane wskazują na spadek stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1c) przy zastosowaniu flozyn. Dzięki właściwościom diuretycznym, czyli zwiększającym objętość wydalanego moczu i natriuretycznym, czyli zwiększającm wydzielanie jonów, flozyny wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego.
Ponadto mają właściwości kardioprotekcyjne, czyli pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy (1, 2).
Aktualnie w doustnej farmakoterapii cukrzycy stosuje się leki z sześciu grup. Należą do nich metformina, pochodne sulfonylomocznika, akarboza, leki inkretynowe, pochodne tiazolidynodionu oraz inhibitory SGLT2.
Flozyna po raz pierwszy została wyizolowana w 1835 r. z kory jabłoni i pierwotnie stosowana była jako środek przeciwgorączkowy.
Według Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) zastosowanie inhibitorów SGLT2 należy rozważyć przede wszystkim u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową oraz z przewlekłą chorobą nerek ze względu na ich działanie kardioprotekcyjne i nefroprotekcyjne.
Dotychczas w momencie braku prawidłowej reakcji na stosowanie metforminy u pacjentów z cukrzycą typu 2 postępowanie terapeutyczne obejmowało wprowadzenie insulinoterapii. Flozyny mogą być dla tych pacjentów alternatywą i opóźnić zastosowanie insuliny. Można stosować je również w leczeniu skojarzonym wraz z insuliną oraz metforminą lub pochodnymi sulfonylomocznika (2, 3).
Inhibitory SGLT2 wykazują stosunkowo niewiele działań niepożądanych. W związku ze zwiększonym wydzielaniem glukozy wraz z moczem, skutkiem ubocznym mogą być infekcje oraz zakażenia grzybicze dróg moczowych i narządów płciowych.
Zaleca się zatem szczególne zwracanie uwagi na higienę w trakcie stosowania flozyn. Ich stosowanie wiąże się również z niskim ryzykiem wystąpienia hipoglikemii. Zalecenia dotyczące terapii SGLT2 obejmują przede wszystkim edukację pacjenta w zakresie ostrożności podczas spożywania alkoholu, unikania diet ubogowęglowodanowych oraz ekstremalnych wysiłków fizycznych (1).
Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednym z częstszych przewlekłych powikłań cukrzycy. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ang. European Society of Cardiology – ESC) wskazują na istotne znaczenie farmakoterapii stosowanej u pacjentów z cukrzycą typu 2 na rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Badania dotyczące stosowania flozyn u pacjentów z cukrzycą wykazały znaczny, korzystny wpływ na powikłania ze strony układu krążenia (4).
Podstawą leczenia cukrzycy typu 1 jest insulinoterapia. Badania wskazują jednak, że ponad 80% pacjentów z cukrzycą typu 1 leczonych insuliną, nie osiąga docelowych wyrównań glikemii, a otyłość staje się coraz częstszym problemem nie tylko w cukrzycy typu 2, ale także w cukrzycy typu 1. Nasuwa się pytanie, czy istnieją potencjalne korzyści z zastosowania inhibitorów SGLT również w cukrzycy typu 1. Wykazano ich korzystny wpływ na funkcję wydzielniczą komórek trzustki.
Badania wskazują, że flozyny wydają się być bezpieczne i mogą stanowić dodatkową opcję terapeutyczną nie tylko dla osób z cukrzycą typu 2, ale również w cukrzycy typu 1 jako leczenie skojarzone z insulinoterapią (5).
Liczne badania potwierdzają wpływ działania flozyn na obniżenie glikemii oraz zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Wiele argumentów przemawia zatem za wprowadzeniem tego typu farmakoterapii u pacjentów chorujących na cukrzycę, co w konsekwencji może opóźnić w czasie wprowadzenie insuliny, bądź wpłynąć na zmniejszenie ilość podawanych jednostek.
W ostatnich latach spożycie cukru na osobę w Polsce drastycznie wzrosło. Aż o kilka procent wzrosła liczba osób z nadwagą…
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization) za otyłość uznaje się nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające…
Wartość stężenia glukozy we krwi jest wyrażana w dwóch jednostkach mmol/L (milimol na litr) lub mg/dL (miligram na decylitr). Sprawdź,…
Robienie zastrzyków z insuliny to czynność, której towarzyszy ból i dyskomfort. Jednym z najczęstszych powikłań skórnych, związanych z wkłuciami w…
Podczas badań krwi zleconych przez lekarza często wymagane jest sprawdzenie stężenia cholesterolu. W wynikach badania lipidogramu standardowo można znaleźć oznaczenie…
Trójglicerydy to tłuszcze proste wytwarzane w wątrobie z węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Ich obecność jest ważna dla organizmu, jednak podwyższone…