Kwasica mleczanowa – objawy, przyczyny, rodzaje, leczenie
Kwasica mleczanowa to zespół zaburzeń metabolicznych, który polega na nadmiernym nagromadzeniu przez organizm kwasu mlekowego w procesie spalania glukozy. Co…
U każdego pacjenta z cukrzycą typu 2 powinno się oszacować ryzyko sercowo-naczyniowe. Do tego celu zostało przygotowane specjalne narzędzie – SCORE2-Diabetes.
Na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zostały zaprezentowane nowe wytyczne postępowania z pacjentami kardiologicznymi. Najwięcej zmian dotyczy leczenia pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą, a także postępowania w ostrej i przewlekłej niewydolności serca. Po raz pierwszy pojawiły się wytyczne odnoszące się do wszystkich kardiomiopatii.
Nowe wytyczne leczenia chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą wskazują na ścisły związek pomiędzy chorobami krążenia a cukrzycą. Z tego względu lekarze powinni z jednej strony aktywnie poszukiwać cukrzycy w grupie pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, a z drugiej — brać pod uwagę choroby krążenia w procesie terapeutycznym u osób z już zdiagnozowaną cukrzycą. Jednocześnie wycofano się z odniesień do stanu przedcukrzycowego z powodu braku pewnych dowodów.
“U każdego pacjenta z cukrzycą typu 2 powinno się oszacować ryzyko sercowo-naczyniowe. Do tego celu zostało przygotowane specjalne narzędzie — SCORE2-Diabetes. Lekarze już wcześniej dysponowali podobnymi kalkulatorami, ale teraz powstała odmiana przeznaczona konkretnie dla tej grupy pacjentów. Z drugiej strony, w świetle najnowszych wytycznych kardiolog musi na każdym etapie prowadzenia chorego uwzględniać, że potencjalnie ma do czynienia z diabetykiem. To też sprawia, że obszary chorób układu krążenia i cukrzycy stają się ze sobą coraz bardziej związane w procesach diagnostyczno-terapeutycznych” — mówi prof. Hryniewiecki.
Kardiolog dostrzega tendencję do upraszczania diagnostyki w kierunku cukrzycy.
“Zauważalne jest coraz szersze wykorzystanie prostego parametru, czyli pomiaru stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1C). To samo dotyczy farmakoterapii, co z kolei jest związane z faktem, że do powszechnego stosowania wchodzą innowacyjne grupy leków, takie jak inhibitory SGLT2 (flozyny) czy analogi GLP-1 (glutydy). Są one nie tylko skuteczne w redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego, co zostało potwierdzone w licznych badaniach naukowych, ale i bezpieczne, ponieważ nie stwarzają zagrożenia wieloma działaniami niepożądanymi, chociażby w postaci hipoglikemii“ — zauważa ekspert.
W diagnostyce w kierunku cukrzycy u osób z chorobami krążenia powinno się też uwzględniać przewlekłą chorobę nerek, ponieważ te trzy schorzenia często współistnieją i istotnie na siebie wpływają. Z tego względu konieczna jest współpraca specjalistów zajmującymi się tymi jednostkami chorobowymi i wzajemne wspieranie się w procesie diagnostyczno-terapeutycznym.
W przypadku przewlekłej choroby nerek diagnostyka również jest jasno określona. Zwykle wykonuje się badanie czynności nerek (eGFR), obecności białka w moczu oraz powikłań mikronaczyniowych w różnych narządach.
Jak zaznacza prof. Hryniewiecki, przełomem w leczeniu niewydolności serca u osób z cukrzycą jest możliwość stosowania flozyn.
“W Polsce również mamy coraz szerszy dostęp do tych leków. Są one refundowane zarówno dla chorych na cukrzycę, jak i przewlekłą chorobę nerek oraz niewydolność serca. Jest to sytuacja bardzo dobra dla naszych pacjentów, wpisująca się w najnowsze wytyczne” — przyznaje specjalista.
Z innych nowości ekspert zwraca uwagę na wprowadzenie nowego leku o nazwie finerenon z grupy antagonistów aldosteronu do terapii chorych na cukrzycę i przewlekłą chorobę nerek, w celu zmniejszenia ryzyka hospitalizacji z powodu niewydolności serca.
Poza farmakoterapią, w dalszym ciągu niezwykle istotna jest modyfikacja stylu życia oraz ograniczanie czynników ryzyka, które mają wpływ na rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Szczególny nacisk położony jest na wczesne diagnozowanie chorób współistniejących, w tym m.in. migotania przedsionków, a także kontrolę stężenia cholesterolu we krwi za pomocą farmakoterapii, głównie statyn (1).
Kwasica mleczanowa to zespół zaburzeń metabolicznych, który polega na nadmiernym nagromadzeniu przez organizm kwasu mlekowego w procesie spalania glukozy. Co…
Od wielu lat wiadomo, że u chorych na cukrzycę ryzyko zachorowania na grypę jest znacznie większa. Odpowiadają za to zaburzenia…
Cukrzycowa choroba nerek (inaczej nefropatia cukrzycowa) jest jednym z częstszych i groźniejszych przewlekłych powikłań cukrzycy zaliczanych do mikroangiopatii. Na skutek…
Jednym z głównych powikłań cukrzycy, zarówno typu 1, jak i typu 2, jest uszkodzenie naczyń. Wśród nich wyróżniamy tzw. mikroangiopatie,…
Nie od dziś wiadomo, że nieleczona cukrzyca zwiększa ryzyko współwystępowania innych jednostek chorobowych m.in. otyłości, nadciśnienia tętniczego, nieprawidłowości związanych z…
Coraz częściej można spotkać się z określeniem, że cukrzyca to choroba, która nie boli. W przypadku pacjentów z cukrzycą typu…