Przelicznik jednostek cukru we krwi mg/dL na mmol/L
Wartość stężenia glukozy we krwi jest wyrażana w dwóch jednostkach mmol/L (milimol na litr) lub mg/dL (miligram na decylitr). Sprawdź,…
Podczas badań krwi zleconych przez lekarza często wymagane jest sprawdzenie stężenia cholesterolu. W wynikach badania lipidogramu standardowo można znaleźć oznaczenie cholesterolu całkowitego, HDL, LDL i trójglicerydów. Występuje tam również inny parametr: nie-HDL cholesterol. Zastanawiacie się… “cholesterol nie-hdl co to znaczy”? To parametr, który umożliwia oszacowanie ryzyka sercowo-naczyniowego. Dlaczego ten wskaźnik jest ważny? Jaka jest jego norma? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym właściwie jest cholesterol nie-HDL? Cholesterol nie-HDL co to znaczy? Cholesterol jest substancją lipidową z grupy steroli, która występuje w każdej naszej komórce. Jego fizjologiczną rolą w organizmie jest:
We krwi oznaczany jest cholesterol całkowity, na który składa się cholesterol HDL i cholesterol LDL. Do niedawna w lipidogramie krwi oznaczane były następujące parametry:
Okazuje się, że sam pomiar poziomu LDL jako wskaźnika aterogennego (miażdżycowego) jest niewystarczający. Cholesterol nie-HDL określa więc wszystkie postacie cholesterolu poza HDL, czyli wszystkie lipoproteiny aterogenne biorące udział w procesie miażdżycowym, które mogą odkładać się w blaszce miażdżycowej.
Nie-HDL cholesterol jest parametrem, który wylicza się z różnicy stężeń cholesterolu (TC) całkowitego i HDL:
nie HDL = TC – HDL
Według badań jest on ważnym wskaźnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza u osób, których poziom LDL jest w normie. Cholesterol nie-HDL jest znacznie lepszym wskaźnikiem niż cholesterol LDL. Ponadto obliczenie cholesterolu nie-HDL możliwe jest u pacjentów z bardzo wysokim poziomem trójglicerydów, u których nie da się obliczyć stężenia cholesterolu LDL.
Istotne jest, aby poziom cholesterolu nie-HDL nie był zbyt wysoki, gdyż może to mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Nadmiar cholesterolu jest transportowany do wątroby, skąd jest usuwany. Dzięki temu organizm jest chroniony przed chorobami serca.
Oznaczenie poziomu cholesterolu nie-HDL jest wskazane przy wykonywaniu każdego rutynowego lipidogramu. W szczególności u osób z wysokim i bardzo wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych (w tym u osób z cukrzycą) i podwyższonym parametrem LDL oraz z wysoką hipertrójglicerydemią. Badanie to wykonuje się także w celu monitorowania efektów leczenia hiperlipidemii. Osoby z cukrzycą powinny je wykonywać regularnie, minimum raz na rok.
Niestety, brak jest jednego zakresu wartości referencyjnych dla cholesterolu nie-HDL i nie są określone stałe dla nie-HDL normy.
Wyniki badania interpretowane są na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta i przynależności do poszczególnych grup ryzyka sercowo-naczyniowego. Wśród branych pod uwagę czynników przy analizie wyników wymienia się:
Cholesterol nie-HDL normy dla dorosłych po uwzględnieniu grup ryzyka wynoszą:
Indywidualne docelowe stężenie zawsze powinien ocenić lekarz.
Jeśli więc zastanawiacie się, czy:
są prawidłowe i czy należy się nimi martwić, odpowiadamy, że koniecznie należy skonsultować je z lekarzem i wykonać dodatkowe badania w celu postawienia ostatecznej diagnozy. Optymalne stężenie nie-HDL cholesterolu zawsze powinno analizować się wraz z pozostałymi wskaźnikami lipidogramu i powinno być o 30 mg/dl wyższe niż odpowiadający mu poziom cholesterolu LDL.
Należy także pamiętać, że jego stężenie, podobnie jak frakcji LDL, może ulec tymczasowemu obniżeniu w efekcie przebycia:
Jeśli w badaniu lipidogramu z jakiegoś powodu nie został oznaczony cholesterol nie-HDL, można go wyliczyć samodzielnie.
W celu jego obliczenia należy oznaczyć stężenie cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu HDL. Na podstawie tych parametrów wylicza się parametr nie-HDL.
Jak samodzielnie wyliczyć cholesterol nie-HDL? To bardzo proste:
NIE-HDL = CHOLESTEROL CAŁKOWITY – CHOLESTEROL HDL
Niskie stężenie nie-HDL cholesterolu, podobnie jak LDL-cholesterolu, nie jest zazwyczaj powodem do niepokoju i nie podlega monitorowaniu.
Zbyt niski poziom cholesterolu nie-HDL może być objawem niektórych chorób, takich jak:
Pojawia się również w przypadku niedożywienia i jako efekt stosowania diet w postaci głodówek wraz z anemią. Może także wystąpić przy:
Zbyt niski cholesterol może przyczynić się także do osłabienia odporności i zwiększenia ryzyka zachorowania na różnego typy infekcji.
Pomimo że zbyt wysoki cholesterol nie-HDL jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, jego zbyt niskie stężenie także może mieć swoje negatywne efekty. Dlatego poziom cholesterolu nie-HDL warto utrzymywać w zakresie normy.
Przekroczony poziom cholesterolu nie-HDL w określonej grupie ryzyka wskazuje na zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Jeśli w lipidogramie stwierdzone zostanie nie-HDL podwyższone, wówczas lekarz może zalecić konieczność modyfikacji stylu życia, a także wdrożenie farmakoterapii celem unormalizowania poziomu cholesterolu.
Schorzenia będące przyczyną podwyższenia tego parametru to:
Zbyt wysoki cholesterol nie-HDL może występować także w ciąży, a normalizacja jego poziomu następuje do 6 tygodni po porodzie.
Wynik cholesterolu nie-HDL uzależniony jest od poziomu cholesterolu całkowitego oraz HDL. W celu obniżenia tego parametru należy przede wszystkim dążyć do obniżenia stężenia tego pierwszego. Poza czynnikami, na które nie mamy wpływu, w celu obniżenia poziomu cholesterolu nie-HDL możemy zmienić styl życia.
Istnieje pięć czynników, które w znaczący sposób mogą zredukować zbyt wysoki poziom cholesterolu całkowitego:
Dopiero gdy zmiana stylu życia nie wpływa na zmniejszenie wysokości cholesterolu, lekarz może zlecić przyjmowanie leków, które w tym pomogą. Nie należy przyjmować ich na własną rękę, gdyż może to tylko zaszkodzić. Lekarz powinien wybrać odpowiedni dla nas preparat, który wspomoże obniżenie poziom cholesterolu.
Lipidogram jest zwykle wykonywany z krwi pobranej z żyły łokciowej lub rzadziej z opuszki palca.
Należy pamiętać, że poziom cholesterolu nie-HDL jest wskaźnikiem wyliczanym z oznaczeń stężeń cholesterolu całkowitego oraz HDL. Dlatego też lipidogram powinien być wykonywany u osób relatywnie zdrowych, ponieważ infekcje, urazy czy zawał serca powodują zaburzenie wyników.
Wartość stężenia glukozy we krwi jest wyrażana w dwóch jednostkach mmol/L (milimol na litr) lub mg/dL (miligram na decylitr). Sprawdź,…
Robienie zastrzyków z insuliny to czynność, której towarzyszy ból i dyskomfort. Jednym z najczęstszych powikłań skórnych, związanych z wkłuciami w…
Trójglicerydy to tłuszcze proste wytwarzane w wątrobie z węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Ich obecność jest ważna dla organizmu, jednak podwyższone…
Poziom cukru we krwi, inaczej poziom glukozy we krwi, to parametr opisujący ilość glukozy znajdującej się w osoczu krwi żylnej…
Integralną częścią każdego glukometru są paski testowe sygnowane dla danego modelu. Glukometr bez pasków testowych staje się bezużyteczny. Każdy pomiar…
Odpowiednie używanie nakłuwacza prowadzi do zmniejszenia natężenia bólu podczas nakłuwania oraz zmniejsza ryzyko infekcji. Nieodzownym elementem każdego nakłuwacza jest wymienialne…